آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ

آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ

در نظر داریم با ارائه مطالب، راجع به آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ افرادی را که در این زمینه دنبال یادگیری هستند به اطلاعات مفیدی برسانیم. اسیلوسکوپ در واقع ابزاری است که از طریق آن می‌توان امواج الکتریکی را به صورت تصویری نمایش داد تا تغییرات آن قابل مشاهده باشد. از این وسیله در آزمایشگاه ‌های مهندسی برق، به میزان قابل توجهی جهت رسیدگی به امورات مربوط به موج های مغناطیسی استفاده می گردد. انتخاب یک پراب مناسب می تواند اولین اقدامی باشد که برای کار کردن با اسیلوسکوپ، جهت اندازه گیری سیگنال، لازم است انجام شود.

 

آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ

در این بخش آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ به نحوی انجام می شود که افراد مبتدی نیز به راحتی مفاهیم آن را درک کنند. همانطور که قبلاً هم عرض شد گزینش یک پراب مطمئن، به عنوان اولین مرحله در فرآیند کار با این وسیله از اهمیتی ویژه برخوردار است. برخی افراد تازه کار، ممکن است ندانند که پراب یا پروب چیست به همین دلیل در این قسمت توضیحی مختصر راجع به آن می دهیم. وسیله ای باید باشد تا با استفاده از آن بتوان شکل امواج را روی دستگاه اسیلوسکوپ نمایش داد که پراب برای این منظور است. پروب ابزاری است که افراد برای بهره برداری از کاربردهای ارزشمند و مفید آن، احتیاج به متصل کردن این قطعه، به اسیلوسکوپ دارند.

اگر بخواهیم پرابی که در بسیاری از سیگنال ها مناسب تشخیص داده می شود معرفی کنیم، passive ساده در این باره شناخته شده می باشد.  پس از اینکه پروب را انتخاب کردید نکته مهم در این مرحله، تنظیم کردن تضعیف، قبل از متصل کردن پراب به اسیلوسکوپتان خواهد بود. مقدار معمول و به هنجار ضریب تضعیف اگر 10x باشد بنابر پیشنهاد برخی آموزگاران این حوزه، در بسیاری اوقات بهتر از مقادیر دیگر می باشد. چنانچه به درست بودن مقدار ضریبی که ما معرفی کردیم شک دارید، می توانید تحقیقات خود را بیشتر کنید یا از کارشناسان مربوطه سؤال نمایید. در ضمن انتخاب مقدار این ضریب، تا حدود زیادی به میزان ولتاژی بستگی دارد که قصد دارید آن را به صورت دقیق اندازه گیری کنید.

برای مثال وقتی قصد اندازه گیری ولتاژ بسیار پایینی را دارید، از میان مقدارهای مختلف ضریب تضعیف، 1x می تواند انتخاب به جایی باشد. در میان قطعات مختلف، اولین کانالی که در اسیلوسکوپتان وجود دارد می تواند گزینه ای قابل قبول برای وصل کردن پراب تشخیص داده شود. پس از اینکه چنین اتصالی را به طور دقیق، درست و با موفقیت به انجام رساندید قدم بعدی روشن کردن این دستگاه می باشد. بهتر است تمامی این مراحل را به صورت منظم، زیر نظر متخصصان باتجربه این حوزه، طبق نظرات و در حضور ایشان انجام دهید. در مرحله متصل کردن پراب و روشن نمودن دستگاه، به دلیل زمان بر بودن آن، صبر و حوصله داشتن باعث بهبود عملکرد شما می گردد.

پیشنهاد ویژه : آموزش تعمیرات موبایل به صورت کاملا تخصصی در مرکز الو موبایل

آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ

طریقه کار با اسیلوسکوپ را بدانید !

افرادی که وظیفه آن ها اندازه گرفتن امواج الکترومغناطیسی می باشد ضرورت دارد به روشی مؤثر و بهینه آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ را بدانند. اگر مراحل راه اندازی این دستگاه را به روشی درست انجام داده باشید شما خواهید توانست مواردی مانند تقسیمات و تصاویر امواج را ببینید. با اجرای این سیستم، شما می توانید مقیاس را مشاهده کنید و یک خط نویزدار نیز بر روی صفحه نمایش آن قابل رؤیت می باشد. اگر مقادیری از قبل برای زمان تنظیم شده است در این مرحله آن ها هم باید در قسمت نمایشگر این برنامه نشان داده شوند. برای قرار دادن اسیلوسکوپ در یک تنظیم استاندارد، لازم می باشد که فرآیندهای ویژه ای را درست، منظم و به ترتیب طی کنید.

اولین اقدام مربوط به تنظیمات این دستگاه، روشن کردن کانال اول جهت قرار دادن آن روی اتصال DC و خاموش نمودن کانال دوم می باشد. وقتی در این مرحله از شما خواسته می شود منبع تریگر را روی کانال یک، قرار دهید‌ شما باید روش انجام این کار را بدانید. اینکه هیچ نوع منبع خارجی غیر مجازی در این مرحله از کار نباید وجود داشته باشد را نمی توان بی اهمیت انگاشت. در مورد تنظیم کردن نوع تریگر در این سیستم، یک پیشنهاد مناسب وجود دارد و آن قرار گرفتن روی لبه بالارونده است. دانستن این نکته که بهتر است مد تریگر را در وضعیت اتوماتیک تنظیم نمایید نیز به اندازه خود دارای اهمیت می باشد.

تضعیف پراب که به طور مشخص در روی دستگاه اسیلوسکوپ قرار گرفته است ضرورت دارد با تنظیمات روی پروب تناسب داشته باشد. برای درست و بهتر عمل کردن در این مرحله، بهتر است دفترچه راهنمای آموزش نحوه کار با این سیستم و آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ را نیز به دقت مطالعه نمایید. از جمله کارهایی که عمدتاً در مرحله تست کردن پراب انجام می شود این است که کانال آن، به سیگنالی معنا متصل می گردد. یک مولد بسامدی که داخلی می باشد و در بیشتر اسیلوسکوپ ها وجود دارد موجی را که فرکانس معین و مطمئنی دارد منتشر می کند. قسمت خروجی این مولد از فرکانس، دارای دو فلز مجزا بوده که یکی از آن ها برای سیگنال و دیگری برای زمین طراحی شده است.

جزئیات مربوط به طریقه کار با اسیلوسکوپ

 

جزئیات مربوط به طریقه کار با اسیلوسکوپ

جزئیات بیشتری در مورد آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ وجود دارد که در این مطلب سعی می کنیم به برخی از آن ها اشاره نماییم. غالباً برای تنظیم نمودن مقیاس ولتاژ که در صفحه نمایش این سیستم قابل نشان دادن می باشد ولوم به کمک مجری این طرح می آید. ممکن است یک انحراف عمودی از شکل موج، بر روی صفحه نمایش ظاهر شود که ولوم در نقش کنترل کننده این وضعیت عمل خواهد نمود.

 

کلام آخر

در این متن پس از انجام تحقیقات لازم تلاش کردیم تا آموزش طریقه کار با اسیلوسکوپ را به روشی اثربخش و آسان برای مخاطبان توضیح دهیم. اگر می خواهید به درستی آموزش های ما پی ببرید می توانید به پژوهش بیشتری در این رابطه پرداخته و به گردآوری اطلاعات بپردازید. ممکن است برخی اصطلاحاتی که در این مطلب به کار بردیم برای بسیاری از شما که هنوز در ابتدای این مسیر هستید نامفهوم باشند. اما اگر با اشتیاق مطالعات خود را در این زمینه افزایش دهید متوجه خواهید شد که سؤالات شما بدون پاسخ باقی نخواهند ماند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات