تست قطعات موبایل با مولتی متر

تست قطعات موبایل با مولتی متر

موبایل دارای قطعات و بخش‌های خیلی زیادی است و امکان خرابی هر کدام از این قطعات وجود دارد. در صورتی خرابی قطعات، ابتدا قطعه خراب باید شناسایی شود و سپس ترمیم یا تعویض قطعه صورت گیرد. معمولا تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر انجام می‌گیرد. مولتی‌متر یکی از پرکاربردترین ابزار در مراکز تعمیرات موبایل به شمار می‌آید. یکی از مراکز معتبر تعمیرات نرم افزاری و سخت‌افزاری موبایل، سایت الوموبایل هست. الوموبایل با داشتن کادری مجرب و توانمند و با در نظرگرفتن زمان و هزینه تعمیرات موبایل، خدمات بی نظیری را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

مولتی‌ متر (Multimeter) چیست؟

مولتی‌متر یا مولتی‌مستر یک دستگاه برای اندازه‌گیری چند کیمیت الکتریکی مانند جریان، ظرفیت خازنی، مقاومت الکتریکی، ولتاژ و غیره است. به کمک مولتی‌متر می‌توا

ن از سلامت و یا خرابی قطعات الکترونیکی اطمینان حاصل کرد. همچنین مولتی‌متر مشخصات فنی قطعه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سپس از آن برای آزمایش مداومت بین دو نقطه مجزا در یک مدارالکتریکی استفاده می‌کند. آوومتر (AVOmeter) نام دیگر مولتی‌متر هست. آوومتر مخف Volt, Amper, Ohm  است؛ زیرا مولتی‌مترها یا همان آوومترها سه کیمیت آمپر، ولت و اهم را اندازه‌گیری می‌کنند.

آوومتر از اساسی‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه‌ها و ابزار‌های تعمیرکاران الکترونیک و برق محسوب می‌شود و حتما در مراکز، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌های برق و تعمیرگاه وجود‌دارد. تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر نیز یکی از کاربردهای مهم آوومتر و مولتی‌متر در حوزه تعمییرات موبایل می‌باشد.

پیشنهاد ویژه : تعویض باتری گوشی با قیمت بسیار مناسب فقط در الو موبایل

انواع مولتی‌ متر

مولتی‌مترها و آوومترها برطبق نمایشگر‌های خروجی، به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شوند. در ادامه درباره هر دو نوع مولتی‌متر به‌طور خلاصه بحث می‌کنیم.

 • آوومتر-مولتی‌متر آنالوگ

به متر های قدیمی که مقدار اندازه‌گیری شده را با یک عقربه در مقیاس آنالوگ نمایش می دهد؛ آوومترآنالوگ می‌گویند.

 • آوومتر-مولتی‌متر دیجیتال

مولتی‌متر‌های دیجیتال ورودی‌های آنالوگ را به صورت دیجیتال نمایش می‌دهد و همچنین مقدار اندازه‌گیری شده را به شکل عدد در اختیار فرد می‌دهند.

اندازه‌گیری داده با مولتی‌متر دیجیتال دقیق‌تر از اندازه‌گیری مولتی‌متر آنالوگ هست و همچنین خواندن به کمک مولتی‌متر دیجیتال نسبت به مولتی‌متر آنالوگ آسان‌تر و سریع‌تر هست.

انواع مولتی‌ متر

 

قسمت‌های اصلی مولتی‌ متر:

 • نمایشگر:

داده‌های اندازه‌گیری شده در ابن قسمت نمایش داده‌ می‌شود.

 • سلکتور یا کلید انتخاب:

پارامتر مورد نظر برای اندازه‌گیری (ولتاژ، مقاومت و جریان) به وسیله کلید انتخاب یا همان سلکتور انتخاب می‌شود. سلکتور‌ها یک کلید قابل چرخ هستند.

 • پورت (port):

قسمتی که پراب‌ها به آن متصل می‌شوند را پورت می‌گویند.

 • پراب (prob):

مولتی‌مترها معمولا دارای دو پراب هستند. که یکی از آن‌ها به رنگ قرمز و دیگری به رنگ مشکی است. البته دو پارب دستگاه مولتی‌متر باهم در کاربرد تفاوتی ندارند و تفاوت رنگ‌ آن‌ها، صرفا برای تمایز دو پارب هست.

 

تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر

برای انواع  تست‌های،  عیب‌یابی انواع گوشی‌های هوشمند، عیب‌یابی انواع قطعات و عیب‌یابی انواع لوازم مربوط به آن از مولتی‌متر استفاده می‌شود. انواع تست‌های که توسط دستگاه‌ مولتی‌متر انجام می‌شود؛ بسیار زیاد هست.

از این تست‌ها می‌توانیم به  تست رینگر موبایل با دستگاه‌ مولتی‌متر، تست وایبراتور موبایل، تست اسپیکر، تست میکروفون، تست صحفه‌کلید، تست باتری گوشی، تست شارژر موبایل، تست انواع قطعات SMD روی بورد موبایل وغیره  اشاره کنیم. در ادامه به بررسی و تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر به صورت کامل و مختصر می‌پردازیم.

پیشنهاد ویژه : تعویض ال سی دی گوشی با قیمت بسیار مناسب فقط در الو موبایل

تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر

 • تست رینگر موبایل با دستگاه مولتی‌متر

در بالای صحفه نمایش گوشی قطعه ای وجود دارد، که به کمک آن صدای زنگ موبایل را می شنوید؛ به این قطعه، رینگر یا بازر می‌گویند. برای برریی رینگر گوشی ابتدا باید مولتی‌متر را در حالت پیوستگی (Continuity) یا بازر (Buzzer) قرار دهید و رینگر را بررسی کنید. اگر روی مولتی‌متر عدد۸ تا ۱۰ نمایش داده شد، رینگر سالم هست. اگر عدد نمایش داده شده بین ۴_۵ یا ۱۲_۱۴ اهم باشد، باید رینگر تعویض شد. همچنین اگر در حین بررسی و تست رینگر، هیچ صدای بوقی از دستگاه مولتی‌متر نشنیدید، نشان دهنده‌ای خرابی رینگر هست.

 • تست موتور ویبره موبایل با دستگاه مولتی‌متر

یکی دیگر از انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌متر ، تست موتور ویبره هست. قطعه‌‌ای که باعث لرزش در گوشی می‌شود را ویبراتور یا موتور ویبره می‌گویند. قطعه ویبراتور داخل موبایل قرار دارد و برای بررسی آن، باید مولتی‌متر را در حالت بازر (Buzzer) قرار دهید و موتور ویبره را چک نماید.  اگر پس‌ از وصل نمودن نوک‌ دو پارب قرمز و مشکی مولتی‌متر،  به دو لبه موتور ویبره صدای بوق شنیدید، موتور ویبره سالم هست. در غیر این صورت موتور ویبره خراب است و نیازمند تعمیر و یا تعویض هست.

 • تست اسپیکر موبایل با دستگاه مولتی‌متر

برای بررسی اسپیکر موبایل ابتدا مولتی‌متر  را در حالت بازر قرار‌دهید و قسمت مثبت و منفی روی قطعه اسپیکر را با پارب‌های مولتی‌متر تست نماید. اگر عدد نشان داده شده روی صحفه نمایشگر مولتی‌متر بین ۲۵ تا ۳۵ بود؛ اسپیکر درست هست، درغیر این صورت قطعه اسپیکر نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. علاوه‌براین، اگر در حین تست اسپیکر از مولتی‌متر صدا بوق شنیدید؛ اسپکیر سالم هست و نیازی به تغییر و تعویض آن نیست.

 • تست میکروفون موبایل با دستگاه مولتی‌متر

یکی دیگر از انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر، تست میکروفون هست. میکروفون وظیفه انتقال صدا در حین تماس را دارد و در قسمت پایین موبایل قرار دارد. برای بررسی سلامت و خرابی آن، باید میکروفون را توسط دستگاه مولتی‌متر بررسی کنید. برای بررسی این قطعه، ابتدا دستگاه مولتی‌متر را روی حالت بازر بگذارید و میکروفون موبایل را تست نماید.  اگر درحین تماس میکروفون و پارب‌های مولتی‌متر، صدای زنگ بشنوید؛ میکروفون خراب هست. همچنین عدد نشان داده شده روی صحفه نمایش مولتی‌متر باید بین اعداد ۶۰۰ _۱۸۰۰ اهم باشد؛ در غیر این صورت میکروفون گوشی سالم نیست و نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

 • تست صحفه‌ کلید موبایل با دستگاه مولتی‌ متر

برای بررسی صحفه کلید، ابتدا آن را روی حالت بازر بگذارید و تمام ردیف‌ها و ستون‌های صحفه‌کلید را تست‌ نماید. اگر در حین تست کیبورد، صدای بوق مولتی‌متر را شنیدید، صحفه‌کلید سالم هست. در صورت عدم شنیدن بوق مولتی‌متر، کیبورد یا همان صحفه کلید نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

 • تست باتری موبایل با دستگاه مولتی‌ متر

دستگاه مولتی‌متر را روی حالت20Vقرار دهید و محدوده آن را DCانتخاب کنید. باتری موبایل دارای سه ترمینال مثبت B_S_I و منفی هست. ابتدا نوک هر دو پارب مشکی و قرمز دستگاه مولتی‌متر را به ترمینال‌های اول و سوم باتری بزنید، سپس ولتاژ باتری را چک نماید. اگر مقدار نشان داده شده روی صحفه نمایشگر 3.7V باشد، باتری سالم هست، در غیر این صورت نیاز به تعویض باتری هست.

 • تست شارژر موبایل با دستگاه مولتی‌متر

می‌توانیم از انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر، به تست شارژر با این دستگاه اشاره کنیم. ابتدا دستگاه مولتی‌متر را در حالت ولتاژ DC قرار نماید. پراب قرمز‌رنگ مولتی‌متر را در پلاگ VHz و پراب مشکی آن را در پلاگ COM قرار دهید. سپس شارژرUSB دار را به برق وصل نماید.

داخل پورت USB شارژر دارای ۴ نقطه تماس هست. نوک پارب‌ها را وارد دو نقطه تماس سمت راست و سمت چپ نماید و ولتاژ روی صحفه نمایش مولتی‌متر را بخوانید. اگر عدد نمایش داده شده حدود ۵ ولت بود، شارژر درست هست. اگر شارژر شما فست شارژ یا از نوع پارت C باشد،  مولتی‌متر باید عدد روی شارژر را نمایش دهد و معمولا  ولتاژ آن بیشتر ۵ هست.

 • تست قطعات SMD روی بورد موبایل با دستگاه مولتی‌ متر

یکی از انواع خیلی مهم، تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر، تست قطعات SMD هست. مولتی‌متر می‌تواند قطعات مختلفی از SMD را روی بورد موبایل تست کند از این قطعات میتوانیم به تست سلف، تست مقاومت، تست خازن، تست دیود،  تست ترانریستور اشاره نماییم.

 • تست سلف با دستگاه مولتی‌متر

سلف یکی از قطعات روی بورد SMD موبایل هست. برای تست سلف ابتدا مولتی‌متر را در حالت بازر بگذارید و سلف را بررسی نماید. اگر صدای بوقی از مولتی‌متر خارج شد؛ سلف سالن هست. در غیر این صورت نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد.

 • تست مقاومت با دستگاه مولتی‌متر

یکی دیگر از انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌متر، تست مقاومت هست. برای تست مقاومت ابتدا در سر پراب را مولتی‌متر را به دو سمتومقاوما متصل کنید. اگر مقدار نشان داده شده روی صحفه نمایشگر مولتی‌متر با مقدار اُهم برابر بود، مقاومت سالم است و نیازی به تعنیر و تعویض آن نیست.

 • تست خازن با دستگاه مولتی‌متر

برای تست خازن ابتدا مولتی‌متر را در حالت بازر بگذارید و آن را بررسی نماید.  اگر عدد نشان داده شده روی صحفه نمایشگر مولتی‌متر با ظرفیت خازن روی بورد یکسان باشد، خازن سالم هست. در صورتی که عدد برابر نبود، خازن خراب هست. علاوه بر این، اگر در حین تست خازن از مولتی‌متر صدای بوق خارج شود، خازن خراب هست و نیاز به تعویض و تغییر دارد

 • تست دیود موبایل با دستگاه مولتی‌متر

از دیگر انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌متر میتوانیم به تست دیود اشاره کنیم.

برای تست مولتی‌متر ابتدا آن را روی حالت بازر قرار دهید و آن را چک نماید. اگر صدای بوقی از مولتی متر خارج شد یعنی دیود سالم نیست و نیاز به تعمیر و با تعویض دارد.eeeeee

 • تست ترانزیستور با دستگاه مولتی‌ متر

ترانزیستور  دو نوع PNP و NPN دارد. برای تست ترانزیستور پراب مثبت دستگاه مولتی‌متر را به قسمت کالکتور ترانزیستور وصل نمایید و همچنین پراب منفی مولتی‌متر را به قسمت بیس وصل نمایید. اگر ترانزیستور NPN سالم باشد روی صحفه نمایش مولتی‌متر عبارت OLنشان داده می‌‌شود. اگر  ترانزیستور NPN  را تست کردید و روی صحفه نمایش آن عددی بین 45/0 تا 9/0ولت بودی یعنب ترانزیستور NPNسالم هست.

 

سخن پایانی

نیرو‌های مجرب و ماهر الوموبایل  در این مطلب به توضیح دستگاه مولتی‌متر، انواع  آن، قسمت‌های مختلف آن و انواع تست قطعات موبایل با مولتی‌ متر را به صورت کامل و مختصر برای شما مشتریان عزیز پرداختند. امیدواریم از خواندن این مطالب لذت برده باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات