علت خرابی سوکت شارژ و قیمت تعمیر آن

علت خرابی سوکت شارژ گوشی

یکی از مشکلات بزرگ در زندگیِ معلق در تکنولوژیِ امروزی، شارژ نشدن گوشی تلفن همراه است. شاید بتوان با مشکلاتی نظیر شکستن صفحه نمایش گوشی های همراه کنار آمد اما خرابی شارژر به کلی می تواند استفاده از گوشی تلفن همراه شما را مختل کند.
شارژ نشدن گوشی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. اما در اکثر موارد علت شارژ نشدن گوشی از سوکت شارژ گوشی می باشد. اگر علت خرابی سوکت شارژ را بدانید خواهید توانست با اقدامات پیشگیرانه از این اتفاق جلوگیری کنید.
در این مقاله به بیان علت خرابی سوکت شارژ می پردازیم و همچنین علائم این خرابی را نیز معرفی می کنیم.

علت خرابی سوکت شارژ گوشی

نشانه های خراب شدن سوکت شارژ گوشی چیست؟

اگر به خوبی از گوشی هوشمند خود و وسایل جانبی آن مراقبت نکنید به زودی باید منتظر بروز ایراداتی در آنها باشید. خرابی سوکت شارژ گوشی از مشکلاتی است که عمدتا از نگهداری نامناسب گوشی و رفتار اشتباه هنگام شارژ کردن دستگاه ایجاد می شود. اما علائم اصلی خرابی سوکت شارژ چیست؟

قطع و وصل شدن شارژ گوشی

یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی سوکت شارژ گوشی، قطع و وصل شدن جریان شارژ هنگام شارژ دستگاه است. در حالت نرمال، هنگامی که کابل شارژ به گوشی متصل است به هیچ وجه نباید قطع و وصل شود. در صورت بروز این مشکل اگر اشکال از کابل نباشد، به احتمال بالا از سوکت شارژ گوشی خواهد بود.

شارژ شدن گوشی در یک زاویه خاص

گاهی اوقات هنگامی که گوشی را به شارژر وصل می کنیم عمل شارژ شدن انجام نمی شود تا اینکه گوشی را در یک زاویه خاص نگه داریم. در این شرایط نیز اگر کابل شارژ سالم باشد و قطعی نداشته باشد به احتمال خیلی بالا ایراد مربوط به سوکت شارژ خواهد بود.

شارژ نشدن گوشی با هیچ شارژری

گاهی اوقات گوشی را با چند شارژر مختلف امتحان می کنیم اما باز هم هنگام اتصال شارژ نمی شود. این مشکل می تواند ناشی از اصطلاحا گشاد شدن سوکت شارژ یا جابجایی زبانه سوکت باشد که در هر دو صورت باید سوکت شارژ توسط متخصص تعمیر یا تعویض شود.

دلایل شارژ نشدن گوشی چیست؟

قطعات مختلفی در عمل شارژ شدن موبایل تاثیرگذار هستند. ایراد در هر قطعه از آدابپور گرفته تا کابل شارژ، سوکت شارژ و آیسی شارژ می تواند عمل شارژ شدن را با ایراد مواجه کند. اما همانطور که گفتیم رایج ترین علت ایجاد قطعی در این مسیر، وجود اشکال در سوکت شارژ است. در این بخش دلایل شارژ نشدن گوشی را بررسی می کنیم.

بی کیفیت بودن کابل شارژ موبایل

یکی از مهمترین دلایل بروز مشکل در سوکت شارژ وجود مشکل در کابل شارژ دستگاه است. کابل شارژ گوشی یک قطعه آسیب پذیر است که با عدم توجه و نگهداری نامناسب به زودی دچار ایراد و قطعی می شود. اگر کابل شارژ غیر استادندارد باشد و کیفیت پایینی داشته باشد، علاوه بر آسیبی که به باتری گوشی وارد می کند به زودی خراب خواهد شد و ممکن است شما را در مواقع ضرورت با مشکل مواجه کند.

خرابی آی سی شارژ گوشی موبایل

اصلی ترین قطعه داخل گوشی موبایل در فرآیند شارژ شدن گوشی، آی سی شارژ است. وظیفه آی سی شارژ تامین و تنظیم جریان و ولتاژ مناسب برای شارژ گوشی است. برای بررسی وجود ایراد در آی سی شارژ باید گوشی خود را به یک فرد متخصص بسپارید. یک تعمیرکار متخصص با باز کردن گوشی و تست و عیب یابی اصولی آی سی شارژ می تواند وجود خرابی و قطعی در پایه های آی سی شارژ را با نقشه خوانی صحیح تشخیص داده و مشکل را به صورت اصولی برطرف کند.
یکی از مراکزی که در این زمینه متخصصان قدیمی و به نامی دارد مرکز تعمیرات تخصصی الوموبایل در تهران است که به صورت تضمینی مشکل گوشی شما را برطرف می کند.

خرابی باتری گوشی موبایل

دلیل دیگر شارژ نشدن گوشی موبایل می تواند خرابی باتری موبایل باشد. اگر در فرآیند شارژ شدن گوشی قطع و وصل وجود داشته باشد مشکل به احتمال زیاد از باتری گوشی نخواهد بود اما دیر شارژ شدن گوشی و خالی شدن سریع شارژ گوشی به احتمال بالا خبر از ایراد در باتری گوشی می دهد.

اشکال در سوکت شارژر گوشی

اگر مشکلات بالا دلیل شارژ نشدن گوشی نباشد باید مشکل را در سوکت شارژ گوشی جستجو کرد. علت خرابی سوکت شارژ می تواند موارد مختلفی باشد که در زیر آنها را معرفی کرده ایم:

  • ضربه خوردگی یا فشار به گوشی
  • باگ ها و ایرادات نرم افزاری
  • خراب بودن فلت شارژ
  • آب خوردگی گوشی
  • ایراد در برد گوشی
  • مشکل در مسیر ارتباط برد و باتری
  • خراب بودن خود باتری
  • معیوب بودن IC شارژ

اما رایج ترین و اصلی ترین دلایل خرابی و ایراد در سوکت شارژ، کثیف شدن و مرطوب شدن سوکت شارژ، بی کیفیت بودن شارژر و رفتار نامناسب با گوشی هنگام شارژ شدن است که در زیر این موارد را بررسی می کنیم.

بهترین پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره آموزش تعمیرات موبایل 

وارد شدن گرد و غبار و رطوبت به سوکت شارژ علت خرابی سوکت شارژ

یکی از رایج ترین دلایل معیوب شدن سوکت شارژ ورود گرد و خاک و رطوبت به داخل پورت سوکت شارژ و پوشاندن خارهای فلزی روز زبانه سوکت شارژ است به طوری که ارتباط بین شارژر و سوکت شارژ قطع می شود. وقتی گوشی خود را داخل جیب یا کیف خود می گذارید گرد و خاک خرده های آشغال از انتهای جیب شما به مرور وارد پورت شارژ گوشی می شوند.
اولین اقدام بعد از اینکه متوجه شدید گوشی شما شارژ نمی شود باید این باشد که سوکت شارژ گوشی خود را تمیز کنید. اگر وجود رطوبت و قطرات آب باعث این مشکل شده باشد معمولا روی پورت گوشی نشانه هایی از زنگ زدگی دیده خواهد شد.

بی کیفیت بودن شارژر علت خرابی سوکت شارژ‌

متخصصان تعمیر گوشی های همراه همیشه توصیه می کنند از شارژر اصلی گوشی برای شارژ آن استفاده کنید. شارژرهای فیک و غیر اصلی مثل شارژر فندکی ماشین می توانند آسیب جدی به مسیر شارژ دستگاه وارد کنند. برای هر گوشی آمپر و ولتاژ مناسب و خاصی طراحی شده است که باید حتما رعایت شوند تا سوکت و باتری دستگاه عمر بیشتری داشته باشد.

درست وصل نکردن شارژر علت خرابی سوکت شارژ

علت خرابی سوکت شارژ می تواند نحوه وصل کردن کابل شارژ به گوشی باشد. یکی از مهمترین مواردی که شما زمان مراقبت کردن از گوشی ها باید به آن توجه داشته باشید این است که زمان شارژ کردن گوشی سوکت شارژ را به درستی روی گوشی وصل نمایید. انجام غیر صحیح و با عجله این کار می تواند به خارهای روی سوکت شارژ آسیب وارد کند یا پین های موجود روی سر کابل شارژ را خراب کند.
در این صورت باید پین های شارژر را صاف کنید و یا اگر بشکند باید آنها را کامل عوض کنید. البته شارژرهای جدید تایپ-سی طوری ساخته شده اند که این پین ها را ندارند. اما باید به هر حال مراقب آسیب به خارهای سوکت شارژ باشید.

لینک مرتبط : تعمیرات موبایل

چگونه سوکت گوشی را تعمیر کنیم؟

اما سوال اینجاست که نحوه صحیح تعمیر کردن سوکت شارژ چیست؟ یکی از راه هایی که می توانید با انجام آن با احتمال خیلی بالا سوکت شارژ خود را بدون نیاز به تعمیرکار تعمیر کنید بالا آوردن زبانه سوکت شارژ است.
یکی از دلایل شارژ نشدن موبایل به اصطلاح گشاد شدن پورت شارژ دستگاه است که با بالا آوردن زبان این اتصال به صورت محکم تر برقرار می شود و در نتیجه به احتمال خیلی بالا مشکل حل خواهد شد. دقت داشته باشید که برای انجام این کار ابتدا باید دستگاه خود را خاموش کنید و در صورت امکان باتری را جدا کنید. سپس با استفاده از یک سوزن زبانه موجود در سوکت شارژ را کمی بالا بیاورید.
همچنین اگر علت خرابی سوکت شارژ شما وجود گرد و خاک در پورت دستگاه می باشد، می توانید با استفاده از یک خلال دندان داخل سوکت شارژ خود را تمیز کنید. این کار را می توانید با استفاده از یک سوزن یا اگر گوشی شما آیفون است با استفاده از SIM eject خود نیز انجام دهید.

قیمت تعمیر سوکت شارژ موبایل

قیمت تعمیر سوکت شارژ موبایل به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته موارد مختلفی در عدم شارژ صحیح دستگاه دخیل هستند که خرابی سوکت شارژ فقط یکی از آنهاست. اگر سوکت شارژ دستگاه دارای مشکل باشد ابتدا متخصص باید تشخیص دهد که آیا مشکل با تعمیر و پایه سازی حل می شود یا اینکه سوکت باید به کلی تعویض شود.
ضمن اینکه در صورتی که سوکت نیاز به تعویض داشته باشد هزینه تعویض به کیفیت سوکت شارژ جایگزین شده و نوع و مدل دستگاه بستگی دارد و نمی توان قیمت دقیق تعمیر یا تعویض سوکت شارژ را از قبل تعیین کرد و باید حتما ابتدا توسط متخصص بررسی شود.
جمع بندی علت خرابی سوکت شارژ
در این مقاله علت خرابی سوکت شارژ و قیمت تعمیر آن را بررسی کردیم. طبق موارد بررسی شده عمدتا ایراد در سوکت شارژ دستگاه ناشی از عدم استفاده صحیح و نگهداری نامناسب از گوشی می باشد. اگر از گوشی خود مراقبت و نگهداری کنید کمتر دچار مشکلاتی از این قبیل خواهد شد.
در صورتی که گوشی شما نیاز به تعمیر داشته باشد باید آن را به یک کارشناس و تکنسین باتجربه و ماهر بسپارید. در صورتی که در انجام این کار دقت نداشته باشید تعمیر نادرست و غیر اصولی گوشی شما می تواند باعث آسیب های بیشتر و گذاشتن هزینه های بیشتر روی دست شما شود.
شما می توانید برای تعمیرات کاملا تخصصی گوشی خود به مرکز الوموبایل مراجعه کنید. مرکز تعمیرات تخصصی الوموبایل با بهره مندی از تکنسین های خبره هزینه تعمیرات گوشی شما را به حداقل می رساند و با تعمیر اصولی گوشی یک گارانتی یک ماهه به شما اعطاء می کند.
همچنین انجام تعمیرات گوشی در این مرکز مزایای دیگری همچون تحویل فوری و زیر 48 ساعته و ضمانت اصالت قطعات استفاده شده را داراست.

لینک کوتاه صفحه :      http://gg.gg/xy4s6                                          https://mub.me/pjk

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات