تعمیرات لپ تاپ
توسط راست چین / تعمیر تبلت / 0 دیدگاه

آشنایی با تعمیرات لپ تاپ

 

لپ تاپ یا کامپیوتر همراه یک وسیله‌ی پرکاربرد می‌باشد که معمولا همه از آن استفاده می‌کنند. از لپ تاپ برای کار‌های زیادی مانند: تایپ کردن، بازی کردن، انجام دادن کارهای گرافیکی و … استفاده می‌شود. اگر از لپ تاپ خود درست استفاده نکنید ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که برای حل آن نیاز به تعمیرات لپ تاپ داشته باشید. توجه داشته باشید که می‌توانید در مجتمع آموزشی فنی سازان شروع به یادگیری تعمیرات لپ تاپ کنید و هر موقع لپ تاپ شما با مشکل روبرو شد خودتان به راحتی تشخیص دهید که ایراد از کدام قسمت است و شروع به تعمیر آن کنید.
تعمیرات لپ تاپ شامل دو قسمت نرم افزاری و سخت افزاری می‌باشد که به شرح زیر هستند:
برخی از تعمیرات لپ تاپ مربوط به بخش سخت افزار: تعمیر صفحه کلید لپ تاپ، تعمیر شارژر لپ تاپ، تعمیر اسپیکر، تعمیر رم یا تعویض کردن آن و تعمیر تمام قسمت‌هایی که مربوط به بخش فیزیکی لپ تاپ می‌باشد.
برخی از تعمیرات لپ تاپ مربوط به بخش نرم افزار: عوض کردن ویندوز لپ تاپ، نصب کردن آنتی ویروس، نصب هرگونه نرم افزار، حل کردن مشکل اینترنت لپ تاپ و تمامی خدماتی که مربوط به سیستم لپ تاپ می‌باشد.
برای انجام هرگونه تعمیرات مربوط به بخش سخت افزار و نرم افزارمی‌توانید به مراکز تخصصی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.
خدمات تعمیرات لپ تاپ:
اگر لپ تاپ شما دچار مشکل شود بعد از بردن آن به مراکز تعمیرات لپ تاپ، متخصصان ابتدا قسمت‌های مختلف آن را بررسی می‌کنند و بعد از عیب یابی شروع به تعمیر کردن لپ تاپ می‌کنند.
در این قسمت نحوه‌ی تعمیر قسمت‌های مختلف لپ تاپ را شرح می‌دهیم:

1. تعمیر باتری لپ تاپ:

اگر لپ تاپ شارژ نشود، دیر شارژ شود یا اینکه بعد از شارژ شدن خیلی سریع تمام شود مشکل از باتری لپ تاپ می‌باشد. پس توجه داشته باشید که برای بررسی وضعیت باتری باید به زمان شارژ شدن آن توجه کنید.
برای حل این مشکل می‌توانید باتری لپ تاپ را کالیبره کنید به این صورت که بعد از انجام دادن تنظیمات مربوطه در لپ تاپ، از لپ تاپ خود استفاده کنید تا زمانی که شارژ آن تمام شود و خاموش شود. بعد از خاموش شدن لپ تاپ، شارژر را به آن وصل کنید و اجازه دهید که کامل شارژ شود. با انجام این کار شما لپ تاپ خود را کالیبره کرده‌اید و این کار کمک زیادی به حل مشکل باتری می‌کند. در صورتی که مشکل مربوطه حل نشد می‌توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات لپ تاپ و سپردن آن به افراد متخصص مشکل را حل کنید. متخصصان به تعمیر یا تعویض باتری می‌پردازند.

 

تعمیرات لپ تاپ

تعمیر باتری لپ تاپ

2. تعمیر قاب لپ تاپ:

یکی از قسمت‌های حساس و مهم لپ تاپ، قاب آن می‌باشد. قاب لپ تاپ بر اثر پرت شدن از ارتفاع و ضربه خوردن ممکن است ترک بردارد یا بشکند. در صورت بروز این اتفاق باید به مراکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید. افراد مربوطه بعد از مشخص کردن قسمت‌هایی که آسیب دیده‌اند، به وسیله‌ی چسب مخصوص شروع به چسباندن آن قسمت‌ها می‌کنند.
اگر آسیب به وجود آمده به دلیل شکستن لولا یا شل شدن آن باشد باید قاب لپ تاپ عوض شود و احتمال تعمیر کردن آن وجود ندارد. با توجه به وصل بودن قاب به ال سی دی دی لپ تاپ، این کار باید توسط افراد باتجربه و متخصص در مرکز تعمیرات لپ تاپ انجام شود که مشکلی برای ال سی دی به وجود نیاید. ال سی دی یکی دیگر از قسمت‌های مهم و حساس لپ تاپ می‌باشد که باید در مراقبت از آن بسیار کوشا باشید.

تعمیر قاب لپ تاپ

3. تعمیر کیبورد لپ تاپ:

اگر کیبورد لپ تاپ شما کار نمی‌کند و با زدن دکمه‌ها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد یا اینکه حروف اشتباهی و جابجا تایپ می‌شوند، مشکل از قسمت‌های داخلی صفحه کلید می‌باشد و باید توسط افراد متخصص در قسمت تعمیرات لپ تاپ، تعمیر یا تعویض شود. متخصص‌های مربوطه با توجه به میزان آسیب وارد شده کار تعمیر را انجام می‌دهند.
به طور مثال در صورت سالم بودن مدار‌های مربوطه و دکمه های کیبورد، با گردگیری و تمیز کردن این قسمت مشکل مربوطه رفع می‌شود زیرا ممکن است، مشکل به دلیل انباشته شدن گرد و غبار باشد. اگر مشکل رفع نشد باید کیبورد باز شود و در مرکز تعمیرات لپ تاپ تعمیر شود . گاهی اوقات با تعمیر کردن هم مشکل رفع نمی‌شود و تنها راهی که باقی می‌ماند عوض کردن کیبورد لپ تاپ می‌باشد.
اگر مشکل کیبورد فیزیکی باشد به طور مثال دکمه‌ها شکسته شده باشند، آن را با یک کلید نو عوض می‌کنند.
اگر مشکل به وجود آمده نرم افزاری باشد دیگر لازم نیست کیبورد لپ تاپ را باز کنند و با انجام تنظیمات مربوطه مشکل را به راحتی حل می‌کنند.
توجه داشته باشید که شما هم می‌توانید با یادگیری آموزش‌های تعمیرات لپ تاپ در مجتمع آموزشی فنی سازان، مشکلات لپ تاپ خود را به راحتی حل کنید و به دیگران هم در این زمینه کمک کنید.

تعمیرات لپ تاپ

تعمیر کیبورد لپ تاپ

4. تعمیر شارژر لپ تاپ:

قبل از اینکه تعمیر شارژر انجام گیرد باید تست آداپتور انجام شود. با انجام دادن تست آداپتور می‌توانید متوجه شوید که مدار‌ها سالم هستند یا نه. اگر مدارها سالم نبودند که متخصص‌های حاضر در بخش تعمیرات لپ تاپ، کار تعمیر را شروع می‌کنند و تا حد امکان برای تعمیر کردن آن تلاش می‌کنند. اگر آسیب شارژر به حدی باشد که قابل تعمیر نباشد، مجبور به استفاده از یک شارژر جدید می‌شوید. البته توجه داشته باشید که شارژر مخصوص لپ تاپ و همچنین جنس اصل را تهیه کنید و از آن به خوبی مراقبت کنید که دیگر دچار مشکل نشود.

تعمیرات لپ تاپ

تعمیر شارژر لپ تاپ

5. تعمیر فلت لپ تاپ:

قبل از توضیح درباره نحوه تعمیر آن، بهتر است بدانید که فلت لپ تاپ چیست و چه کاربردی دارد.
فلت یکی از قطعات لپ تاپ است که معمولا کسی اطلاعات دقیقی از آن ندارد و آن را به خوبی نمی‌شناسد. انتقال تصاویر و هرگونه اطلاعات از مادربرد به نمایشگر لپ تاپ به وسیله‌ی فلت انجام می‌شود. فلت از درون لولا یا کنار آن رد می‌شود پس باید هنگام باز و بسته کردن لپ تاپ خیلی مراقب باشید زیرا لولا یک قسمت شکننده از لپ تاپ است و در صورتی که دچار مشکل شود یا بشکند ممکن است به فلت هم آسیب وارد کند و مادر بورد یا نمایشگر لپ تاپ هم با مشکل مواجه شود و نیاز به تعمیرات لپ تاپ داشته باشید.
تعمیر کردن فلت لپ تاپ کار راحتی می‌باشد زیرا باز کردن لولا به راحتی انجام می‌گیرد. اما با توجه به حساس بودن فلت، این کار باید توسط کارشناسان بخش تعمیرات لپ تاپ انجام گیرد.
در صورت مشاهده موارد زیر می‌توان گفت که فلت لپ تاپ آسیب دیده است:
• با وجود روشن بودن صفحه نمایش، صفحه به صورت مشکی باشد.
• با وجود کار کردن لپ تاپ و روشن بودن آن، صفحه نمایش تاریک باشد.
• صفحه نمایش لپ تاپ بعد از چند بار چشمک زدن، تیره شود.
• اگر صفحه نمایش سیاه و سفید شود.
• اگر خط‌های عمودی و افقی بر روی صفحه نمایش لپ تاپ ظاهر شوند.

خط‌های عمودی بر روی صفحه نمایش
در صورت وجود هر کدام از این مشخصات، لپ تاپ خود را برای بررسی و تعمیر به مراکز تعمیرات لپ تاپ ببرید و از آن‌ها بخواهید که فلت لپ تاپ را بررسی کنند.

تعمیرات لپ تاپ

تعمیر فلت لپ تاپ

6. تعمیر هنگ کردن لپ تاپ:

اگر لپ تاپ شما به صورت ناگهانی هنگ کند و هیچ واکنشی در برابر دستورات وارد شده نشان ندهد، این مشکل گاهی به خاطر مشکلات نرم افزاری و گاهی هم سخت افزاری رخ می‌دهد.
اگر با این مشکل مواجه شدید ابتدا چند دقیقه صبر کنید و به لپ تاپ فرصت دهید که به حالت اولیه خود برگردد. اگر مشکل رفع نشد لپ تاپ خود را خاموش کنید و بعد از گذشت چند دقیقه دوباره روشن کنید. در صورتی که با انجام این کارها مشکل رفع نشد نیاز به تعمیرات لپ تاپ دارید و باید به مرکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید. در این مراکز ابتدا علت اصلی هنگ کردن لپ تاپ را تشخیص می‌دهند و سپس کار تعمیرات لپ تاپ را انجام می‌دهند.

7. تعمیر فن لپ تاپ:

فن در لپ تاپ برای جلوگیری از زیاد شدن دمای لپ تاپ و قطعات آن استفاده می‌شود. در همه‌ی لپ تاپ‌ها از این قطعه‌ی مهم استفاده شده است که برای خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ و تهویه‌ی هوای درون لپ تاپ است. سیستم خنک کننده‌ی لپ تاپ دارای دو قسمت فن و سینک می‌باشد. سینک گرمای قطعات درون لپ تاپ را می‌گیرد و آن را به فن می‌دهد. فن این گرما را به بیرون لپ تاپ انتقال می‌دهد و طی این فرایند، لپ تاپ خنک می‌شود. توجه داشته باشید که فن یکی از قطعات حساس لپ تاپ است و در صورت آسیب دیدن باید در مراکز تعمیرات لپ تاپ مشکل آن حل شود.
در صورت صدا دادن فن به صورت غیر عادی و گرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ ایراد از فن لپ تاپ است و باید خیلی زود به مراکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید که مشکل فن را رفع کنند.
در صورتی که برای تعمیر آن اقدام نکنید، دمای قطعات لپ تاپ بالا می‌رود و ممکن است در اثر گرمای زیاد آسیب ببینند.

تعمیرات لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ

8. تعمیر ال سی دی لپ تاپ:

اگر لپ تاپ از دستتان بیفتد و نمایشگر بشکند یا آسیب ببیند، اگر لپ تاپ روشن شود و صدای فن به صورت طبیعی به گوش برسد اما صفحه نمایش هیچ چیزی را نشان ندهد یعنی نمایشگر شما و قطعات مربوط به آن دچار مشکل شده است و باید برای تعمیرات لپ تاپ خود به مراکز مربوطه مراجعه کنید. تعمیر کردن صفحه نمایش لپ تاپ کار سختی است و معمولا انجام پذیر نیست.
البته مراکز معتبر تعمیرات لپ تاپ نهایت تلاش خود را برای تعمیر آن می‌کنند که از پرداخت هزینه اضافی توسط شما جلوگیری کنند. اگر هیچ راهی وجود نداشته باشد باید ال سی دی را عوض کنند. تعویض ال سی دی کار بسیار حساس و مهمی می‌باشد و باید توسط افراد با تجربه و حرفه‌ای در مرکز تعمیرات لپ تاپ انجام شود و محیطی که در آن کار تعمیر انجام می‌گیرد باید تمیز باشد و آلودگی در آن فضا وجود نداشته باشد.

تعمیر ال سی دی لپ تاپ

9. تعمیر اتصال به اینترنت:

اگر لپ تاپ شما به اینترنت متصل نمی‌شود ابتدا چک کنید که اینترنت روشن باشد و تنظیمات مربوط به آن درست باشد. اگر باز هم اتصال به اینترنت شما مشکل داشت باید مشکلات نرم افزاری را رفع کنید. برای این کار باید به مراکز معتبر تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید که مشکل شما را حل کنند.
همانطور که قبلا گفته شد با یادگیری تعمیرات لپ تاپ در مجتمع آموزشی فنی سازان که یک مجتمع معتبر، با استاد‌های حرفه‌ای و با تجربه می‌باشد، مشکلات لپ تاپ خود را به راحتی حل کنید.
مشکلات رایج لپ تاپ:
1. داغ شدن غیر عادی لپ تاپ:
اگر لپ تاپ به شکلی ناگهانی و زیاد داغ شود باعث کند شدن لپ تاپ می‌شود و کارهای خود را نمی‌توانید به راحتی انجام دهید. داغ شدن ناگهانی لپ تاپ به چند دلیل می‌تواند باشد:
• گرد و غبار زیاد به داخل لپ تاپ نفوذ کرده باشد و محل رفت و آمد هوا مسدود شده باشد. می‌توانید با تمیز کردن محل‌های عبور هوا این مشکل را رفع کنید.
• قرار گرفتن لپ تاپ روی سطحی که هموار نباشد. دقت کنید که لپ تاپ را بر روی قسمتی صاف قرار دهید که هوا به راحتی در جریان باشد و مشکلی پیش نیاید. توجه داشته باشید که از گذاشتن لپ تاپ روی پاهای خود یا تخت خودداری کنید.
• باز کردن چند برنامه سنگین به صورت همزمان باعث گرمای زیاد CPU برای باز کردن برنامه‌ها می‌شود. برای رفع این مشکل باید برنامه‌هایی که در آن لحظه به آن احتیاج ندارید را ببندید.
اگر مشکل مربوطه با انجام این کارها رفع نشد باید به نمایندگی‌های تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید و کار را به کاردان بسپارید.
2. ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ:
شاید شما هم هنگام کار با لپ تاپ لیوان آب یا چایی خود را نزدیک لپ تاپ قرار می‌دهید و از آن می‌خورید.
یکی از اتفاق‌های خطرناکی که ممکن است برای هر وسیله‌ی الکتریکی پیش آید ریختن مایعات بر روی آن می‌باشد.
هر چقدر مقدار مایعات ریخته شده بیشتر باشد، آسیب وارد شده بیشتر خواهد بود. تعمیرات لپ تاپ آب خورده ممکن است زیاد طول بکشد زیرا ابتدا باید رسوبات و مایعاتی که بر روی مادر برد و بقیه قطعات لپ تاپ وجود دارد را از بین ببرند. سپس قطعاتی که آسیب دیده‌اند را با کنترل ولتاژ شناسایی می‌کنند و کار تعمیرات لپ تاپ را انجام می‌دهند.
بهتر است هنگام کار کردن با لپ تاپ از قرار دادن آب و مایعات در نزدیک آن خودداری کنید.

ریختن مایعات روی لپ تاپ
3. ثابت ماندن پیکسل‌ها:
اگر در صفحه نمایش لپ تاپ خود نقاط قرمز یا سبز رنگ را مشاهده کردید به دلیل ثابت ماندن پیکسل‌ها می‌باشد. وجود این پیکسل‌ها بر روی صفحه نمایش حس بدی را به افراد منتقل می‌کند.
این پیکسل‌ها باید با پیکسل‌های سالم روشن می‌شدند و صفحه نمایش سالم و بدون ایرادی را تشکیل می‌دادند. به این نوع پیکسل‌ها پیکسل معیوب می‌گویند. قبل از اینکه به مراکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید می‌توانید به وسیله‌ی یک پارچه نرم به صورت دایره‌ای اطراف پیکسل مورد نظر را مالش دهید. بعد از آن برای اینکه پیکسل روشن شود انگشت خود را روی آن قرار دهید و نزدیک به دو دقیقه به آرامی فشار دهید. بعد از انجام دادن این کار‌ها پیکسل معیوب از بین می‌رود.

ثابت ماندن پیکسل‌ها

4. ویروسی شدن لپ تاپ:
گاهی اوقات ممکن است که لپ تاپ شما ویروسی شود و برخی از کار‌های آن مختل شود. به طور مثال: پنجره‌های فرعی زیادی را روی صفحه نمایش لپ تاپ مشاهده می‌کنید، سرعت دانلود کردن شما پایین می‌آید و … . برای حل این مشکل شما باید از ویروس کش استفاده کنید.
ویروس‌ها یا همان نرم افزار‌های مخرب می‌تواند آسیب‌های زیادی به لپ تاپ شما وارد کند طوری که به تعمیرات لپ تاپ نیاز داشته باشید. بهتر است همان موقع که لپ تاپ خود را خریداری کردید یک برنامه ویروس کش خوب بر روی آن نصب کنید و از ویروسی شدن لپ تاپ خود پیشگیری کنید.
5. قدیمی بودن درایور کارت گرافیک:
برخی مواقع ممکن است که هنگام باز کردن فیلم‌ها، با فیلم‌های درهم ریخته‌ای مواجه شوید که برای حل این مشکل باید درایور کارت گرافیک خود را آپدیت کنید.
این مشکل معمولا به خاطر نصب کردن بازی‌ها بر روی لپ تاپ می‌باشد، بازی‌هایی که برای اجرا شدن نیاز به ، به‌روز ترین درایور کارت گرافیک دارند.
توجه داشته باشید که همیشه کارت گرافیک لپ تاپ خود را به‌روز کنید که دچار مشکل نشوید.
6. نیاز به حافظه بیشتر:
شاید برای شما پیش آمده باشد که هنگامی از چند نرم افزار استفاده می‌کنید یا نرم افزار جدیدی را نصب می‌کنید، عملکرد لپ تاپ کند می‌شود و باید مدتی صبر کنید که دستور مورد نظر شما را اجرا کند. قبل از اینکه به مراکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید می‌توانید با انجام دادن کارهای زیر مشکل را رفع کنید:
برنامه‌های آغاز به کار لپ تاپ خود را چک کنید، لپ تاپ خود را ریستارت کنید و …
اگر مشکل از کم بودن حافظه لپ تاپ باشد که با انجام دادن این کارها حل نمی‌شود و باید رم لپ تاپ را به روز رسانی کنید و آن را ارتقا دهید. توجه داشته باشید که لپ تاپ شما تا چه اندازه‌ای از حافظه را می‌تواند پشتیبانی کند. بهتر است برای انجام این کار به مراکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه نمایید.

رم لپ تاپ

7. هارد دیسک کند باشد:
اگر برای بارگذاری برنامه‌ها باید زمان زیادی را منتظر بمانید یا اینکه انتقال فایل‌ها بسیار کند است به دلیل کند بودن دیسک می‌باشد.
در صورتی که اطلاعات سازماندهی نشده‌ای روی هارد شما باشد، عملکرد لپ تاپ ضعیف می‌شود. این مشکل را می‌توانید با ابزار توکار ویندوز حل کنید. به منوی برنامه‌ها بروید که بتوانید به این برنامه دسترسی داشته باشید سپس روی قسمت آنالیز کلیک کنید با این کار می‌توانید متوجه شوید که درایو دیسک لپ تاپ به دیفرگ کردن نیاز دارد یا اینکه نیازی ندارد. اگر نیاز داشت می‌توانید به راحتی با کلیک کردن روی قسمت دیفرگ کردن این کار را انجام دهید.

هارد دیسک لپ تاپ

با توجه به معرفی مشکلات رایجی که ممکن است برای لپ تاپ به وجود بیاید و توضیحاتی که برای رفع این مشکل‌ها گفته شد، می‌توانید در صورت بروز مشکل راه حل‌های گفته شده را بکار ببرید و تا حد امکان خودتان مشکل را رفع کنید و در آخر اگر مشکل مربوطه حل نشد به نمایندگی‌های تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.
معرفی قطعات لپ تاپ:
برای انجام کار تعمیرات لپ تاپ باید با همه‌ی قطعات تشکیل دهنده‌ی آن آشنا باشید و کاربرد هر کدام از آن‌ها را بلد باشید. حال به معرفی قطعات لپ تاپ می‌پردازیم:
1. مادربرد:
مهم‌ترین قسمت لپ تاپ می‌باشد که پردازشگر مرکزی را به خوبی کنترل می‌کند و موجب ارتباط آن با قسمت‌های دیگر لپ تاپ می‌شود زیرا پردازشگر با قسمت‌های دیگر ارتباط مستقیم ندارد و فقط کار پردازش را انجام می‌دهد. وجود مادربرد به پردازشگر کمک زیادی می‌کند.

مادربرد
2. CPU :
CPU یعنی واحد پردازش مرکزی، مهم‌ترین قسمتی می‌باشد که بر روی برد اصلی لپ تاپ قرار گرفته است. CPU کار‌های زیادی را انجام می دهد مانند: محاسبات ریاضی ، منطقی، مقایسه‌ای و همینطور محاسباتی که مربوط به آدرس دهی در لپ تاپ یا کامپیوتر می‌باشد. پردازش کردن داده‌ها در چند مرحله انجام می‌گیرد که کار مدیریت این مراحل به عهده‌ی CPU می‌باشد و به طور کلی می‌توان گفت که کار نظارت بر همه‌ی قطعاتی که روی برد اصلی هستند را انجام می‌دهد.
برای یادگیری کامل تعمیرات لپ تاپ باید کاربرد این قطعه را به خوبی بلد باشید. مجتمع آموزشی فنی سازان به خوبی تمام نکات مربوط به قطعات لپ تاپ را به صورت عملی به شما آموزش می‌دهد که کاملا در ذهن شما ثبت شود و در کار تعمیرات لپ تاپ به یک فرد حرفه‌ای تبدیل شوید.

CPU
3. FSB :
مانند یک بزرگراه می‌باشد که بین رم و پردازشگر قرار گرفته است. همانطور که هرچه عرض بزرگراه بیشتر باشد عبور ماشین‌ها از آن راحت‌تر است. FSB عریض‌تر هم باعث انتقال راحت‌تر اطلاعات با سرعت بیشتری می‌شود. انتقال این اطلاعات بین رم و پردازشگر می‌باشد.
4. حافظه نهان:
حافظه نهان که به آن کش هم گفته می‌شود. توجه داشته باشید که سرعت CPU بستگی به زمان و سرعت رسیدن اطلاعات دارد یعنی اگر اطلاعات با سرعت کمی برسند سرعت کار CPU پایین می‌آید. سرعت CPU بیشتر از سرعت رم می‌باشد و این موضوع باعث می‌شود که CPU برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود از رم، منتظر بماند که این کار سرعت آن را کم می‌کند.
سازندگان لپ تاپ برای اینکه این مشکل را حل کنند، یک حافظه نهان یا کش را در CPU قرار داده‌اند. این حافظه کش فرمان‌هایی که از جانب کاربر می‌آید را ذخیره می‌کند و آن‌ها را سریعا در اختیار CPU قرار می‌دهد زیرا سرعت کش با سرعت CPU برابر است.
توجه داشته باشید که با تهیه حافظه نهان بزرگ‌تر، سرعت بیشتری خواهید داشت.
5. کارت گرافیک:
کارت گرافیک بعد از پردازنده، مهم‌ترین قطعه در لپ تاپ شما به شمار می‌رود. وظیفه‌ی کارت گرافیک لپ تاپ، پردازش کردن تصاویر و ارتباط با صفحه نمایش می‌باشد.
کارت گرافیک اطلاعات موجود در پردازنده را برای نمایش بر روی نمایشگر لپ تاپ آماده می‌کند. کیفیت تصاویر آماده شده به قدرت و حافظه‌ی کارت گرافیک بستگی دارد و هر چقدر این دو مورد بیشتر باشند کیفیت تصاویر هم بیشتر است.

کارت گرافیک

6. BUS :
برای ارتباط بین کارت گرافیک و کارت حافظه به یک پهنای باند نیاز است که میزان این پهنای باند را BUS می‌نامند. در انجام کارهای سه بعدی، BUS تاثیر فراوانی بر سرعت دارد.
7. سیستم عامل OS :
مهم‌ترین نرم افزار در لپ تاپ می‌باشد که کاربرد فراوانی دارد.
بعد از اینکه لپ تاپ خود را روشن کردید اولین نرم افزاری که می‌بینید سیستم عامل می‌باشد و اگر بخواهید لپ تاپ را خاموش کنید، آخرین نرم افزاری که می‌بینید باز هم سیستم عامل می‌باشد.
وظیفه‌ی سیستم عامل فراهم آوردن امکانی برای اجرای تمام برنامه‌های موجود در لپ تاپ می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که سیستم عامل باعث می‌شود که سخت افزار با نرم افزار ارتباط برقرار کند. اگر سیستم عامل نباشد، هیچ برنامه‌ای اجرا نمی‌شود.
ویندوز، لینوکس و مکینتاش چند مورد از پرکاربرد‌ ترین سیستم عامل‌هایی هستند که از آن‌ها استفاده می‌شود.
سیستم عامل یک گزینه‌ی بسیار مهم در تعمیرات لپ تاپ می‌باشد.
8. HDD :
دیسک سخت یا همان HDD که به آن هارد دیسک هم گفته می‌شود یک حافظه‌ی کاربردی و مهم در لپ تاپ می‌باشد که دارای یک صفحه انعطاف پذیر می‌باشد. برای اینکه داده‌ها را به صورت مغناطیسی روی آن قرار دهند، سطح آن را با مواد خاصی پوشش داده‌اند.
ظرفیت هارد دیسک را بر حسب ترابایت و گیگابایت مشخص می‌کنند. هارد دیسک بزرگ ‌ترین حافظه‌ی جانبی لپ تاپ می‌باشد که اطلاعات زیادی در آن وجود دارند. این قطعه از اجزای گوناگونی ساخته شده است که به شرح زیر می‌باشند:
• کنترل کننده مرکزی: به اصطلاح به آن مغز دیسک سخت می‌گویند زیرا کنترل بازوی مکانیکی را بر عهده دارد و بر بخش‌های دیگر هم نظارت می‌کند.
• کنترل کننده دیسک: کار این بخش ارسال کردن داده و دستورهای تفسیر کرده، به قسمت کنترل کننده مرکزی می‌باشد. به طور مثال اینکه نوشتن از چه مکانی شروع شود را فقط کنترل کننده دیسک می‌تواند بفهمد.
• بازوی مکانیکی: کار بازوی مکانیکی جابجا کردن head است.
• خواندن یا نوشتن head : بازوی مکانیکی این قسمت را جابجا می‌کند که داده‌های موجود را بخواند یا آن‌ها را بنویسد.
• دیسک: دیسک به صفحه‌ی گردی می‌گویند که اطلاعات روی آن نوشته می‌شود و سپس خوانده می‌شود. توجه داشته باشید که ممکن است چند عدد از این دیسک‌ها در یک هارد دیسک وجود داشته باشد.
• موتور چرخان دیسک: همانطور که از اسم آن مشخص است این وسیله دیسک را می‌چرخاند و با این کار به head کمک می‌کند که جای مناسبی را برای ثبت کردن اطلاعات و خواندن آن‌ها پیدا کند.
• فیلتر هوا: فیلتر هوا یا فن، گرد و غبار را از هارد دیسک بیرون می‌کند و باعث تمیزی آن می‌شود.
در تعمیرات لپ تاپ توجه به این قسمت‌های کوچک هم اهمیت فراوانی دارد.
توجه داشته باشید که همواره از سالم بودن هارد دیسک خود مطمئن باشید زیرا اگر هارد دیسک لپ تاپ شما خراب شود تمام اطلاعات موجود در لپ تاپ شما نابود می‌شوند. می‌توانید با مراجعه به مراکز تعمیرات لپ تاپ از سلامت هارد دیسک لپ تاپ خود مطمئن شوید.

هارد دیسک

9. صفحه نمایش:
صفحه نمایش اصلی‌ترین خروجی لپ تاپ است و تمام اطلاعات و داده‌‌ها بر روی قابل مشاهده می‌باشد. صفحه نمایش در دو نوع وجود دارد:
• LCD : این نوع صفحه نمایش دارای دو شیشه پلاریزه می‌باشد که به یکدیگر متصل هستند و مایع کریستال بین این دو شیشه قرار گرفته است. مایع کریستال نوری که از پشت خود دریافت می‌کند را پخش می‌کند. دقت داشته باشید که کریستال خودش مایع نوری تولید نمی‌کند . در این نوع صفحه نمایش از لامپ فلوئورسنت استفاده می‌شود.
• LED : در این نوع صفحه نمایش از لامپ LED استفاده شده است که طول عمر بیشتری دارند. وضوح و کیفیت تصاویر در این نوع صفحه نمایش بیشتر است. توجه داشته باشید که این نوع صفحه نمایش خیلی حساس است و در صورت برخورد چیزی به آن، خراب می‌شود. با مراقب از این صفحه نمایش می‌توانید سال‌های سال بدون وجود مشکلی از آن استفاده کنید.
صفحه نمایش LED طرفداران بیشتری دارد زیرا مزیت‌های زیادی نسبت به صفحه نمایش LCD دارد که به شرح زیر هستند:
• صفحه نمایش LED نسبت به صفحه نمایش LCD ماندگاری بیشتری دارد.
• زاویه دید LED بیشتر است.
• کنتراست این نوع صفحه نمایش بهتر است. کنتراست بهتر یعنی تفاوت تاریک ترین قسمت تصویر با روشن ترین قسمت آن، زیاد تر است و این موضوع باعث می‌شود که وضوح تصاویر در این نوع صفحه نمایش بهتر از دیگری باشد.
با توجه به توضیحات کامل درمورد قطعات لپ تاپ و آشنایی شما با این قطعات و کاربرد‌های آن‌ها، می‌توانید شروع به یادگیری تعمیرات لپ تاپ در مجتمع آموزشی فنی سازان کنید.
مجتمع آموزشی فنی سازان:
توجه داشته باشید که از لپ تاپ خود به درستی استفاده کنید و همواره از آن مراقبت کنید طوری که به تعمیرات لپ تاپ نیاز نداشته باشید. همانطور که گفته شد لپ تاپ‌ها وسایل پرکاربرد و در عین حال حساسی هستند پس در نگهداری و مراقبت از لپ تاپ خود کوشا باشید. دقت کنید که می‌توانید با یادگیری تعمیرات لپ تاپ در مجتمع آموزشی فنی سازان، یک حرفه را به خوبی یاد بگیرید.
مجتمع آموزشی فنی سازان یک آموزشگاه کاملا معتبر برای آموزش نصب و تعمیر کردن انواع لوازم الکتریکی می‌باشد. به طور مثال آموزش تعمیرات لپ تاپ که به صورت عملی و توسط استاد‌های حرفه‌ای و ماهر صورت می‌گیرد.

تعمیرات پرینتر
توسط راست چین / تعمیر پرینتر / 0 دیدگاه

پرینتر:

پرینتر یکی از وسایل جانبی همراه کامپیوتر می‌باشد که کاربرد‌های بسیار زیادی دارد . به وسیله‌ی آن می‌توانید متن‌ها و عکس‌های مورد نظر خود را روی کاغذ چاپ کنید. پرینتر یا چاپگر در دو نوع رنگی و سیاه و سفید وجود دارد. پرینتر‌ها در مدل‌های مختلفی تولید شده‌اند که با توجه به نیاز خود می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید. هنگام خرید پرینتر به چند نکته توجه داشته باشید: قیمت پرینتر،  کیفیت آن و همچنین خدمات تعمیرات پرینتر. یکی از مهم‌ترین نکته‌ها که باید حتما به آن توجه داشته باشید خدمات پس از فروش و تعمیرات پرینتر مد نظر شما می‌باشد و اینکه توجه داشته باشید که نمایندگی‌های تعمیر آن در دسترس باشند که در صورت بروز مشکل  به راحتی بتوانید به نمایندگی آن مراجعه کنید. دستگاه پرینتر در مکان‌های زیادی استفاده می‌شود و کار کردن با آن چندان سخت نیست. به طور مثال از پرینتر در : منزل برای کارهای مدرسه و …، در ادارات مختلف برای پرینت نامه‌های اداری و مدارک، در بانک‌ها برای پرینت صورت حساب و کارهای بانکی، در کافی نت‌ها که کار اصلی آن‌ها کپی مدارک و انجام کارهای پژوهشی و تحقیق می‌باشد و مکان‌های دیگر که از پرینتر استفاده می‌کنند و به کمک آن کار‌های خود را راحت‌تر انجام می‌دهند.

آشنایی با تعمیرات پرینتر:

پرینتر دستگاهی بسیار پرکاربرد و البته حساس می‌باشد که ممکن است گاهی اوقات با مشکل روبرو شود. شما می‌توانید با مراجعه به مجتمع آموزشی فنی سازان ، شروع به گذراندن دوره آموزشی برای تعمیرات پرینتر کنید. این مجتمع آموزشی با آموزش عملی توسط اساتید حرفه‌ای و متخصص به آموزش شما می‌پردازد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یادگیری شما می‌باشد. اگر با مشکل جدی مواجه شد که نیاز به تعویض قطعه خاصی  وجود داشت باید به نمایندگی‌های پرینتر مراجعه کنید که آن‌ها تعمیرات پرینتر شما را انجام دهند. البته توجه داشته باشید که بسیاری از مشکلات را می‌توانید در منزل به راحتی حل کنید فقط کافی است که مشکلات رایجی که ممکن است برای پرینتر پیش آید را به خوبی بلد باشید و از راه حل‌های مناسب برای تعمیرات پرینتر خود استفاده کنید البته توجه داشته باشید که باید از طرز کارکرد پرینتر خود شناخت کافی داشته باشید که بتوانید مشکل‌های آن را تا حد امکان حل کنید.

تعمیرات پرینتر

تعمیرات پرینتر

مشکلات و تعمیرات پرینتر:

برخی از مشکلات پرینتر را می‌توانید با دانستن راه حل آن رفع کنید و به نمایندگی تعمیرات پرینتر مراجعه نکنید. این مشکلات به شرح هستند:

 1. اگر پرینتر شما روشن نشود: در این صورت باید ابتدا باید برق ورودی را چک کنید اگر وصل بود و مشکلی نداشت به سراغ کابل پاور بروید و آن را هم چک کنید که بعد از آن احتمال زیاد پرینتر روشن می‌شود. اگر مشکل رفع نشد احتمالا برد‌های پاور مشکل پیدا کرده است و باید به نمایندگی مربوطه برای تعمیرات پرینتر و عیب یابی مراجعه کنید که مشکل پرینتر شما را رفع کنند.
 2. مچاله شدن کاغذ: گاهی کاغذ درون چاپگر جمع می‌شود یا گیر می‌کند. این مشکل معمولا در چاپگرهای لیزری به وجود می‌آید. برای رفع آن باید کاغذ‌هایی که استاندارد هستند را تهیه کنید، خروجی پرینتر و انتهای فیوزینگ آن را نگاه کنید و مطمئن شوید که منگنه یا کاغذ یا هر چیز دیگری در آن قسمت نباشد اگر بعد از چک کردن این دو مورد مشکل پرینتر حل نشد باید به نمایندگی‌های مربوطه برای تعمیرات پرینتر خود مراجعه کنید. با گذراندن دوره‌های آموزشی در مجتمع آموزشی فنی سازان به راحتی می‌توانید به تعمیرات پرینتر خود بپردازید.

 

تعمیرات پرینتر

مچاله شدن کاغذ

 1. کند بودن پرینتر: اگر پرینتر دستورات را دیر انجام داد و کند بود برای این مشکل چندین احتمال و دلیل وجود دارد که به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

احتمال اول (مشکلات کارتریج):

کارتریج‌های پرینتر را چک کنید زیرا چند دلیل باعث کند شدن پرینتر می‌شود که به شرح زیر هستند:

اگر پودر در کارتریج نباشد، کارتریج معیوب باشد، نامناسب بودن شارژ کارتریج و کالیبره کردن پرینتر.

احتمال دوم (افزایش دادن سرعت چاپ):

برای اینکه سرعت چاپ را افزایش دهید موارد زیر را رعایت کنید:

تنظیمات پرینتر را چک کنید، به اندازه کاغذ دقت کنید که مناسب باشد، جنس و همینطور نوع کاغذ را چک کنید.

می‌توانید در قسمت تنظیمات آن برای زیاد کردن سرعت پرینت، کیفیت  پرینت را کم کنید.

احتمال سوم:

با اضافه کردن یک کارت حافظه جانبی احتمالا مشکل مربوطه حل شود.

احتمال چهارم:

مشکل کند شدن پرینتر می‌تواند از برد اصلی آن باشد که در صورت رفع نشدن آن به نمایندگی‌های مربوطه برای تعمیرات پرینتر خود مراجعه کنید.

 1. خط افتادن روی پرینتر: اگر گاهی بعد از چاپ کردن برگه مورد نظر متوجه خط‌های نامنظم روی آن شدید بهتر است برای حل کردن این مشکل کارتریج پرینتر را تعویض کنید. اگر بعد از تعویض آن مشکل شما باز هم وجود داشت پس احتمالا مشکل از لیزر، برد پاور یا فیوزینگ پرینتر است که برای رفع مشکل این قسمت‌ها باید به مراکز تعمیرات پرینتر مراجعه کنید.
 2. مصرف بالای جوهر: اگر دستگاه پرینتر شما زود به زود جوهر خالی می‌کند و نیاز به جوهر جدید پیدا می‌کند یا به عبارتی مصرف بالایی دارد. برای رفع این ایراد باید کارتریج پرینتری دارای مخزن بزرگ‌تر از کارتریج استاندارد استفاده کرد یا اینکه استارتر پرینتر را ضعیف کنید. برای حل این ایراد نیاز به مراجعه به مراکز تعمیرات پرینتر وجود ندارد و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.
 3. وجود ارور در دستگاه پرینتر: اگر هنگام پرینت با ارور‌های گوناگونی مواجه شدید برای حل آن باید: پرینتر را ریست کنید، بایوس پرینتر، چیپ‌ست کارتریج را عوض کنید، چرخ دنده ریست را اضافه کنید، کارتریج را تعویض کنید. اگر ایراد موجود در پرینتر شما رفع‌نشد در آن صورت باید برد فرمتر را تعمیر کنید و اگر تعمیر نشد آن را تعویض کنید که این مشکل پرینتر رفع گردد.
 4. پرینت نگرفتن: اگر پرینتر شما دستور چاپ را انجام نمی‌دهد و پرینت نمی‌گیرد. برای رفع آن باید شروع به چک کردن دستور پرینتر کنید و از مدل پرینتری که انتخاب شده است مطمئن شوید. در صورتی که مشکلی در این قسمت وجود نداشت کابل USB را نگاه کنید که ایرادی نداشته باشد. در انتها درایور پرینتر را دوباره نصب کنید. اگر بعد از انجام دادن این کارها مشکل مربوطه حل نشد باید به نمایندگی تعمیرات پرینتر مراجعه کنید که متخصصین مربوطه آن را چک کنند و به رفع عیب آن بپردازند.
 5. گیر کردن کاغذ در پرینتر: اگر بعد از انجام دستور چاپ، کاغذ در پرینتر گیر کرد و جمع شد باید برای رفع این ایراد : کاغذ‌های نو که دارای کیفیت بالایی هستند را تهیه کنید، کارتریج و فیوزینگ پرینتر را چک کنید، وزن کاغذ را بررسی کنید و مطمئن شوید که پرینتر شما وزن‌های مختلف کاغذ‌ها را پشتیبانی می‌کند و با آن‌ها مشکلی ندارد.

تعمیرات پرینتر

گیر کردن کاغذ در پرینتر

 

 1. پرینت سفید یا وجود نوشته‌های بی ربط در برگه: گاهی بعد از چاپ برگه متوجه سفید بودن قسمت‌هایی یا کمرنگ گرفتن آن می‌شوید. توجه داشته باشید که در پرینتر‌های لیزری اکثر خرابی‌ها مربوط به کارتریج و درام دستگاه می‌باشد که می‌توانید برای حل مشکل آن به نمایندگی‌های در دسترس و نزدیک تعمیرات پرینتر مراجعه کنید که در اسرع وقت به حل مشکل دستگاه شما می‌پردازند.
 2. نکشیدن کاغذ: اگر پرینتر برای چاپ کاغذ را نکشد یا اینکه آن را بد بکشد دلیل آن خراب شدن پیکاپ‌ها یا کلاچ پرینتر می‌باشد که برای رفع آن باید متخصص‌های مربوطه در مراکز تعمیرات پرینتر آن را چک کنند.
 3. چند برگی کشیدن کاغذ: اگر بعد از انجام دستور چاپ، پرینتر شروع به کشیدن چند برگ کاغذ کرد برای رفع این ایراد باید جنس کاغذ را عوض کنید، کاست پرینتر را بررسی کنید، سپریشن پد پرینتر را بررسی کنید و قطعه‌های دیگری هم مانند پیکاپ، کلاچ، سلونوئید و در آخر هم فریم پرینتر و برد اصلی آن چک شود.

انواع پرینتر:

– انواع پرینتر از نظر رنگ:

 1. سیاه و سفید:

این نوع از پرینتر فقط رنگ سیاه دارد و به رنگ سیاه چاپ می‌کند. معمولا از این نوع چاپگر برای چاپ متن، پروژه، مدارک و … استفاده می‌شود و برای چاپ کردن عکس  زیاد جالب نمی‌باشد.

 1. رنگی: تمام کارایی‌های چاپگر سیاه و سفید را دارا می‌باشد و علاوه بر آن برای چاپ کردن انواع عکس‌ها و در هر اندازه‌ای مناسب است. در صورت بروز مشکل در هر کدام از پرینتر‌ها نیاز به تعمیرات پرینتر خواهید داشت.

– انواع پرینتر از نظر مکانیسم چاپ:

 1. چاپگر لیزری:

چاپگر لیزری کیفیت بالایی در چاپ دارد. دارای امکاناتی نظیر: حافظه، سینی برای قرار دادن کاغذ می‌باشد و به راحتی برای چاپ کردن در حجم بالا می‌توان از آن استفاده کرد. از پرینتر لیزری رنگی برای چاپ تصویر‌های با کیفیت با سرعت خوب استفاده می‌شود. از چاپگر لیزری به صورت فراوان در دفترهای بزرگ استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی برای آن‌ها دارد. اگر بخواهیم به چندین مورد از مزیت‌ها و عیب‌های این نوع چاپگر اشاره کنیم:

مزایا: بهتر از چاپگر جوهر افشان است، سرعت چاپ کردن آن بالا است، ظرفیت کاغذ آن بالاتر است.

معایب: زیاد گرم می‌شود، با توجه به استفاده در ولتاژ بالا باعث انتشار کربن کوچک می‌شود.

اگر چاپگر شما با مشکل مواجه شد بهتر است به تعمیرات پرینتر مراجعه نمایید که مشکل مربوطه را حل کند.

نحوه کار چاپگر لیزری: نحوه کار چاپگر لیزری که رنگی نیست شبیه به دستگاه فتوکپی است و سرعت بالایی در چاپ دارد. دقت این چاپگر بسیار بالا است و در ادارات از آن استفاده زیادی می‌شود.

 

تعمیرات پرینتر

چاپگر لیزری

 

 1. چاپگر جامد جوهر:

این نوع چاپگر به صورت بسیار خاص از جوهر استفاده می‌کند، کارایی جالبی دارد و نیاز به فضای زیادی ندارد. توجه داشته باشید که این نوع پرینتر هنگام چاپ کردن جوهر‌های جامد را ذوب می‌کند.

 

مزایا: با محیط زیست کاملا سازگار است، از روغن‌های گیاهی غیر سمی ساخته شده است، دارای یک طراحی فشرده و زیبا می‌باشد و مواد مصرفی آن به ذخیره سازی کمتر نیاز دارند.

معایب: چاپ کردن با آن نمی‌تواند چند لایه باشد، نیاز به زمانی برای خنک کردن و همینطور گرم کردن دارد که این کار سرعت عمل را پایین می‌آورد.

با گذراندن دوره‌ی یادگیری تعمیرات پرینتر در مجتمع آموزشی فنی سازان، می‌توانید پرینتر خود را تعمیر کنید و مشکل آن را حل کنید.

تعمیرات پرینتر

چاپگر جامد جوهر

 1. چاپگر LED:

این نوع چاپگر تقریبا شبیه به چاپگر لیزری می‌باشد اما برای ایجاد تصاویر از تابش نور به جای لیزر استفاده می‌کند. این چاپگر قطعات متحرک زیادی ندارد و نسبت به متحرک‌های لیزری کارایی بیشتری دارند و بیشتر مورد  استقبال قرار می‌گیرد.

مزایا: بسیار کارآمد  قابل اعتماد است، تولید این نوع چاپگر ارزان‌تر از چاپگر‌های لیزری می‌باشد و معمولا گارانتی رایگان دارد.

معایب: تاکنون هیچ گونه معایبی از این نوع چاپگر دیده نشده است و به خوبی کار خود را انجام می‌دهد.

تعمیرات پرینتر

چاپگر LED

 

 1. چاپگر جوهر افشان:

یکی از معروف‌ترین چاپگر‌ها برای تنظیمات حرفه‌ای و داخلی است که طرفداران زیادی دارد. چاپگر‌های جوهر افشان می‌توانند به دوربین‌های دیجیتال متصل شوند و این قابلیت آن‌ها باعث تحولی بزرگ در زمینه چاپ تصویر شده است. توجه داشته باشید که اگر از جوهر و کاغذی که برای چاپ تصاویر مناسب است در این چاپگر استفاده شود، منجر به چاپ تصاویری با وضوح بسیار بالا می‌شود.

مزایا: عکس‌هایی نزدیک به واقعیت تولید می‌کند.

معایب: سرعت چاپ کردن آن آهسته است، دارای چاپ‌های مرطوب و احتمال مسدود شدن دارد.

در صورت مسدود شدن و خرابی باید به نمایندگی‌های تعمیرات پرینتر مراجعه نمایید.

نحوه کار چاپگر جوهر افشان: به وسیله‌ی پخش قطره‌های ریز جوهر روی کاغذ، تصاویر سیاه و سفید و رنگی را روی صفحه چاپ می‌کند. رنگ‌های قرمز و زرد از رنگ‌های اصلی در این نوع چاپگر می‌باشند و رنگ سیاه در آن برای چاپ تصاویر با رنگ سیاه است. قیمت این نوع چاپگر‌ها به صرفه است و برای انجام کارهای شما بسیار مناسب می‌باشد.

تعمیرات پرینتر

چاپگر جوهر افشان

 1. پرینتر چند منظوره:

کارهای زیادی را انجام می‌دهد مانند: چاپ کردن، کپی کردن، اسکن گرفتن و ارسال فکس. به طور کلی می‌توان گفت که این پرینتر نیاز‌های مختلفی را در محیط  دفتر شما یا هر محیط دیگری برآورده می‌کند. بهترین گزینه برای محیط‌های اداری که کمبود فضا دارند به حساب می‌آید

مزایا: وظایف متعددی را می‌تواند به صورت همزمان انجام دهد، قدرت آن از دستگاه‌های متعدد بیشتر است، با وجود داشتن این پرینتر بی نیاز از وجود چندین دستگاه مختلف می‌شوید، نقش مهمی در صرفه جویی برای شما دارد و قیمت این نوع چاپگر با توجه به امکانات بالایی که دارد، بسیار مناسب و به صرفه می‌باشد.

معایب: هزینه‌ی بالایی دارد، به دلیل کارهای زیادی که انجام می‌دهد جوهر آن زود تمام می‌شود و انرژی زیادی را برای انجام کارها نیاز دارد و در صورتی که یک بخش آن خراب شود، تمام قسمت‌های آن خراب می‌شوند از این رو باید با دقت از آن استفاده کنید.

تعمیرات پرینتر

پرینتر چند منظوره

 1. چاپگر ماتریس نقطه‌ای:

قدیمی‌ترین نوع چاپگر‌های موجود در بازار می‌باشند که به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند هنوز هم در برخی مکان‌ها دیده می‌شوند. به وسیله‌ی نقطه‌های ریز، کلمه‌ها به وجود می‌آیند و به راحتی شکل می‌گیرند. نقطه‌ها از برخورد سوزن‌های ظریفی که نام آن‌ها PIN می‌باشد با ribbon و کاغذ به وجود می‌آیند. این نوع چاپگر‌ها مکانیسم ساده‌ای دارند. در گذشته سر و صدای این نوع چاپگر‌ها بسیار زیاد بود اما امروزه چاپگرهایی با سر و صدای کمتر تولید شده‌اند. اما به صورت کلی صدای این نوع چاپگر‌ها بیشتر از چاپگرهای دیگر می‌باشد.

در صورتی که چاپگر شما با مشکل مواجه شد برای تعمیر آن به مراکز تعمیرات پرینتر مراجعه نمایید.

مزایا: کیفیت چاپ آن بسیار بالا است و قدرت بالایی دارد.

معایب: چاپ‌های آن معمولا مرطوب است و هزینه‌های اجرای آن بالا می‌باشد.

تعمیرات پرینتر

چاپگر ماتریس نقطه‌ای

 1. چاپگرa3 :

این نوع چاپگر روی ورقه‌های a3  چاپ می‌کنند و برای تنظیمات تجاری و داخلی بسیار مناسب هستند. زیرا به چاپ با مقیاس بزرگ نیاز دارند و چاپ روی برگه a3 بهترین گزینه به شمار می‌رود. این نوع چاپگر برای چاپ‌های دیگر هم گزینه‌های مختلفی دارد و سینی‌های زیادی برای ورودی‌های متفاوت دارد و به راحتی کار چاپ را انجام می‌دهد.

مزایا: اندازه چاپ آن بزرگ‌‌تر است و طیف گسترده و زیادی از گزینه‌ها را دارد.

معایب: هزینه‌ی اولیه آن بالا می‌باشد و رد پای بزرگی دارد.

تعمیرات پرینتر

 

چاپگرa3

 1. چاپگر سه بعدی:

چاپگر سه بعدی را می‌توان یک پیشرفت عظیم در تاریخ چاپ دانست. چاپ سه بعدی برای کاربرانی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند بسیار مناسب است. این نوع از چاپگر‌ها به تولید وسایل سه بعدی به وسیله‌ی رزین با کیفیت بسیار بالا می‌پردازند. چاپ سه بعدی یکی از زیباترین و پرکاربردترین چاپ‌ها می‌باشد.

مشکلات مربوط به این نوع چاپگر را باید با مراجعه به نمایندگی‌های مربوط به تعمیرات پرینتر حل کنید.

مزایا: امکانات زیادی که دارد و ظرفیت زیادی که برای سفارشی سازی کامل دارد.

معایب: هزینه‌های اولیه آن بالا می‌باشد و هزینه‌های رزین آن زیاد است.

نحوه کار چاپگر سه بعدی: برای کار چاپ با این نوع چاپگر باید ابتدا شکلی که قرار است به صورت سه بعدی چاپ کنید را به وسیله‌ی یکی از برنامه‌های سه بعدی ساز طراحی کنید و بعد آن را با متریال‌های گوناگون چاپ کنید. این نوع چاپگر قابلیت چاپ هرگونه جسم سه بعدی با پیچیدگی‌های مختلف را دارد. در جاهای مختلفی از این نوع چاپگر استفاده می‌شود. به طور مثال برای چاپ کردن قطعه‌های محصولات و افزایش سرعت چرخه تولید از این نوع چاپگر استفاده می‌شود.

تعمیرات پرینتر

چاپگر سه بعدی

 

نکات مهم برای خرید پرینتر:

قبل از اقدام برای خرید پرینتر مورد نظر خود بهتر است که ویژگی‌های پرینتر مورد نیاز خود را بنویسید و به فروشنده نشان دهید. فروشنده با دیدن انتظارات شما از یک پرینتر به راحتی‌ می‌تواند پرینتر مورد نظر را به شما معرفی کند. در صورتی که این ویژگی‌ها بین چند نوع پرینتر مشترک باشند با راهنمایی‌های فروشنده می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. به طور مثال چند نمونه از نکاتی که از قبل باید به آن توجه داشته باشید به صورت زیر می‌باشد:

امکان چاپ کردن به صورت دورو، تعداد حداکثر صفحاتی که می‌توان در یک ماه به وسیله‌ی چاپگر مورد نظر چاپ کرد، سرعت چاپ در چاپگر، وضوح چاپ، وضوح اسکن و…

ویژگی‌های کلی که باید برای خرید هر نوع پرینتری به آن توجه کرد:

 • کیفیت چاپ پرینتر خوب باشد و حتما این نکته را بررسی کنید.
 • سرعت موتور آن بالا باشد، سرعت موتور را به صورت حروف در دقیقه یا صفحه در دقیقه چک کنید.
 • حافظه‌ی داخلی چاپگر خوب باشد که به صورت کیلوبایت یا مگابایت است.
 • سینی که برای ورود کاغذ می‌باشد باید استاندارد باشد.
 • نوع نمایشگر یعنی لمسی باشد یا غیر لمسی و ساده یا هر شکلی که مد نظر شماست.
 • دارای پورت USB باشد که استفاده از آن راحت باشد.

نمایندگی تعمیرات پرینتر:

نمایندگی‌های تعمیرات پرینتر با داشتن افراد متخصص و با تجربه به راحتی می‌توانند به عیب یابی و تعمیرات پرینتر شما بپردازند.

محل دقیق نمایندگی تعمیرات پرینتر خود را بلد باشید که در صورت امکان به آنجا مراجعه کنید.

نمایندگی‌ها بهترین مکان برای تعمیرات پرینتر هستند زیرا همه‌ی قطعات آن‌ها اصل می‌باشد و در صورتی که قطعه‌ای نیاز به تعمیر داشته باشد آن را با قطعه اصلی تعویض می‌کنند.

همه‌ی افرادی که در نمایندگی‌ها حضور دارند دارای مدارک مربوط به دوره‌های تخصصی تعمیرات پرینتر هستند و تمامی مشکلات را به راحتی حل می‌کنند.

برخی از نمایندگی‌ها هم افراد متخصص را برای تعمیرات پرینتر شما به محل مورد نظر می‌فرستند و آن‌ها کار تعمیر را به راحتی و در محل مورد نظر انجام می‌دهند. زیرا حمل و جابجایی برخی از پرینتر‌ها کار راحتی نمی‌باشد و ممکن است هنگام جابجایی آسیب ببیند.

آموزش تعمیرات پرینتر لیزری:

برای آموزش تعمیرات پرینتر لیزری باید با تمامی قسمت‌های پرینتر آشنا شوید، وظایف آن‌ها را به خوبی بلد باشد و بدانید که هر کدام از چه  قسمت‌هایی تشکیل شده است . این آموزش شامل چندین مرحله می‌باشد که به شرح زیر است:

 1. لیزر: شامل بخش تصویر سازی پرینتر است. توجه داشته باشید که در پرینتر لیزری مبنای تصویر سازی به وسیله‌ی لیزر است که شامل قطعات مختلفی می‌باشد که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

برد الکترونیکی برای تغذیه و درایو لیزرگان، عدسی، پلیگان‌ها، آینه در انتها و سنسور برای تشخیص.

تعمیرات پرینتر

تعمیر پرینتر لیزری

 

 1. کارتریج: یکی دیگر از قسمت‌هایی که نقش مهمی در تصویر سازی دارد کارتریج می‌باشد که از قطعات مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر هستند:

فوم رولر، درام، مخزنی برای ضایعات، بلید، سیلندر دولوپر، مخزن تونر، همزن و …

 

تعمیرات پرینتر

کارتریج پرینتر

 1. مسیر عبور کاغذ: یکی از قسمت‌های مهم در پرینتر لیزری که معمولا نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و همواره در معرض آسیب است، مسیر عبور کاغذ و قسمت کاغذ کش پرینتر می‌باشد که دارای قطعات زیر است: مخزن، سپریشن پد، چند سنسور در قسمت‌های ابتدایی و میانی و پایانی و مسیر عبور کاغذ. تعمیرات پرینتر مربوط به این قسمت زیاد می‌باشد.
 2. فیوزینگ: بعد از ایجاد شدن تصویر مربوطه روی کاغذ باید این تصویر تثبیت شود و تونر‌ها به خوبی به کاغذ بچسبند. وظیفه‌ی تثبیت تصاویر به عهده‌ی فیوزینگ می‌باشد. فیوزینگ از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که به صورت زیر می‌باشند:

فیوز فیلم، پرس، ترمیستور، لامپ و …

با دانستن تمام قطعات و محل آن‌ها به راحتی می‌توانید کار تعمیرات پرینتر را انجام دهید.

 

تعمیرات پرینتر

فیوزینگ پرینتر

 

 1. برد تغذیه: پرینتر برای داشتن عملکرد صحیح و کامل به انرژی نیاز دارد. تامین این انرژی به عهده‌ی برد می‌باشد. می‌توان گفت که برد تغذیه از نظر ساختار شبیه به منابع تغذیه دستگاه‌های دیگر است. اما دقت داشته باشید که در قسمت خروجی این بردها، ولتاژ‌های مختلفی استفاده شده است که این ولتاژ‌ها برای تامین انرژی قسمت‌های گوناگون پرینتر می‌باشد.

با گذراندن دوره‌های آموزش تعمیرات پرینتر در مجتمع آموزشی فنی سازان می‌توانید کار تعمیر را به راحتی انجام دهید و کم کم در این زمینه ماهر خواهید شد.

تعمیرات پرینتر

برد تغذیه

 1. برد فرمتر: برد فرمتر در چاپگر‌ها چند وظیفه به عهده دارد:
 • اطلاعات را دریافت کند.
 • به تحلیل اطلاعات بپردازد.
 • دستورات را به بخش‌های مختلف پرینتر ارسال کند.

برنامه‌ای که از قبل آماده شده است در قسمت تراشه‌های پردازنده‌ی این برد تعبیه شده است و اطلاعاتی را از سنسور‌های مختلف دستگاه می‌گیرد و آن‌ها را به خوبی تجزیه و تحلیل می‌کند سپس به قسمت‌های الکترونیکی و مکانیکی پرینتر ارسال می‌کند.

تعمیرات پرینتر

برد فرمتر

آموزش تعمیرات پرینتر جوهر افشان:

همانطور که گفته شد پرینتر جوهر افشان به وسیله‌ی انتقال جوهر در پیکسل‌های متفاوت کار می‌کند.

برای آموزش تعمیرات پرینتر جوهر افشان باید قسمت‌های مختلف آن را به خوبی بشناسید:

1.هد و کارتریج: در چاپگر‌های جوهر افشان هد یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قسمت‌های دستگاه است که بسیار حساس می‌باشد. در صورتی که هد دستگاه خراب شود می‌توان گفت که نمی‌توان از دستگاه استفاده کرد اما با مراجعه به نمایندگی‌های تعمیرات پرینتر و با تکیه بر تخصص بالا و تجربه‌ی زیاد افراد می‌توانید به تعمیر آن بپردازید.

از نظر فیزیکی اگر بخواهید هد را دسته بندی کنید به دو دسته تقسیم می‌شود: هد دستگاه‌هایی که کارتریج ندارند و هد دستگاه‌هایی که همراه با کارتریج می‌باشد.

برای تعمیر هد پرینتر چندین روش وجود دارد مانند: استفاده از سیستم هواگیری، استفاده از دستگاه التراسونیک، استفاده از محلول هد باز کن و … که در نمایندگی‌های تعمیرات پرینتر به خوبی این روش‌ها را امتحان می‌کنند که بتوانند تعمیرات پرینتر را به درستی انجام دهند.

 1. کریج: کریج که به آن صندلی هد هم گفته می‌شود قسمت متحرکی است که کار آن جابجا کردن هد و کارتریج می‌باشد. کریج با بخش‌های مختلفی از دستگاه در ارتباط می‌باشد.
 2. پارک استیشن: هنگامی که دستگاه پرینتر خاموش است. هد دستگاه به وسیله‌ی کریج در پارک استیشن قرار می‌گیرد. پارک استیشن یک قسمت بسیار مهم برای افزایش طول عمر دستگاه می‌باشد.

بعد از تمام شدن دوره آموزش تعمیرات پرینتر می‌توانید به خوبی قسمت پارک استیشن را تعمیر کنید که عمر دستگاه شما زیاد شود.

 1. paper feed : تغذیه‌‌ی این قسمت به وسیله‌ی یک موتور انجام می‌شود. وظیفه‌ی این قسمت انتقال دادن کاغذ توسط رول‌های موجود در مسیر عبور می‌باشد. حرکت رول‌ها به وسیله‌ی انکودر و یک سنسور نوری تحت کنترل قرار می‌گیرد که موقعیت کاغذ را کنترل می‌کنند. در صورتی که این قسمت با مشکل خاصی روبرو شود کار تعمیرات پرینتر را به متخصص مربوطه در این زمینه بسپارید.

سایر بخش‌ها با پرینتر لیزری مشترک می‌باشند که در قسمت‌های بالا گفته شد که شامل بخش‌های زیر می‌باشد: مسیر عبور کاغذ، برد پاور، برد فرمتر.

 

نکات مهم در آموزش تعمیرات پرینتر:

 • آموزش چگونگی کار با پرینتر: نحوه‌‌ی تست گرفتن از پرینتر‌های مختلف با مدل‌های مختلف و چگونگی کار کردن با آن‌ها یکی از نکات مهمی می‌باشد که همواره باید به آن توجه کرد و در دوره‌های آموزش تعمیرات پرینتر این کار را چندین بار تکرار کنید و انجام دهید که به خوبی آن را یاد بگیرید.
 • آموزش استفاده از فایل‌های تعمیراتی: برای تعمیرات پرینتر، فایل‌ها و سرویس‌های وجود دارند که نحوه‌ی کار کردن با آن‌ها را باید به خوبی یاد بگیرید. کار کردن با این فایل‌ها یکی از موارد مهم در زمینه تعمیرات پرینتر می‌باشد. مانند: سرویس یوزر گاید، منوال و …
 • آموزش استفاده از نرم افزارهای جانبی: یکی دیگر از موارد مهم در زمینه تعمیرات پرینتر استفاده کردن از نرم افزارهای جانبی می‌باشد. به طور مثال نحوه ریست کردن انواع پرینتر را باید به خوبی بلد باشید.
 • آموزش نحوه درست تعمیرات: در انجام کارهای مربوط به تعمیرات پرینتر باید دقت داشته باشید که کارها را به صورت صحیح انجام دهید و باعث آسیب رساندن به بخش‌های دیگر پرینتر نشوید. به عنوان مثال ابتدایی‌ترین کار چگونگی باز و بسته کردن قاب پرینتر می‌باشد که با وجود ساده به نظر رسیدن آن، اگر به صورت درست انجام نشود باعث آسیب رساندن به برخی قسمت‌ها خواهد شد.

آموزشگاه فنی سازان:

مجتمع آموزشی فنی سازان یکی از بهترین آموزشگاه‌ها برای آموزش‌های مختلفی می‌باشد که تعمیرات پرینتر یکی از آن‌هاست. این آموزشگاه بعد از پایان دوره، مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای برای افراد صادر می‌کند. افرادی که از مجتمع آموزشی فنی سازان فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند به راحتی در بازار کار مشغول به کار شوند و یکی از بهترین افرادی باشند که کار تعمیرات را به خوبی انجام می‌دهند. زیرا این افراد در طول دوره بهترین آموزش‌ها را با بهترین استاد‌ها دیده‌اند، استاد هایی که خود در بازار کار مشغول به کار هستند و تمام نکات ریز و درشت را به شاگردان خود می‌دهند. یادگیری در این آموزشگاه تجربه‌ی بسیار لذت بخشی برای افراد می‌باشد. زیرا تمام کلاس‌ها به صورت عملی و با دستگاه‌های کاملا مجهزی برگزار می‌گردد.

به طور کلی کار تعمیرات، مخصوصا تعمیرات پرینتر یکی از کارهایی است که نیاز به دقت بسیار بالا و صبر و حوصله‌ی زیادی دارد. ممکن است در مراحل عیب یابی خسته شوید اما نباید ناامید شوید و دست از تلاش برندارید و با ادامه دادن کار خود ایراد دستگاه را خواهید فهمید و می‌توانید کار تعمیر را شروع کنید. توجه داشته باشید که هرگز نباید در کار خود عجله کنید زیرا عجله کردن کار‌ها خراب می‌کند.

آشنایی با تعمیرات موبایل
توسط راست چین / تعمیر گوشی / 0 دیدگاه

در دنیای امروز تلفن همراه یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریبا تمام انسان‌ها از موبایل استفاده می‌کنند و این وسیله همراه همیشگی آن‌ها می‌باشد. تلفن‌های همراه با گذشت زمان پیشرفت زیادی داشتند و مدل‌ها و انواع مختلفی دارند. با پدید آمدن موبایل‌های هوشمند، بسیاری از کارهای افراد از طریق آن انجام می‌شود و این امور بسیار فراتر از تماس گرفتن با یکدیگر می‌باشد. با توجه به اینکه تلفن همراه استفاده‌های فراوانی دارد، ممکن است دچار آسیب شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. کار تعمیرات موبایل یکی از حساس‌ترین و دقیق‌ترین کارها می‌باشد و شما می‌توانید برای تعمیرات موبایل خود به یک متخصص مراجعه نمایید یا اینکه خودتان با گذراندن دوره‌های مربوط به تعمیرات موبایل و یادگیری کامل آن، تلفن همراه خود را تعمیر کنید. آموزشگاه فنی سازان یک آموزشگاه مناسب برای یادگیری تعمیرات موبایل می‌باشد که دارای استاد هایی باتجربه و متخصص و محیطی با تجهیزات بالا می‌باشد. در این آموزشگاه علاوه‌بر آموزش تعمیرات موبایل به آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش طراحی و مونتاژ تابلو‌های برق، آموزش تعمیرات برد‌های الکترونیکی و … می‌پردازند.

ویژگی‌های  مجتمع آموزشی فنی سازان:

 1. در صورتی که کار‌‌آموز بعد از پایان دوره بیان کند که یادگیری کم بوده و آموزش از دید او کافی نباشد، به صورت کاملا رایگان دوره برای کار آموز تجدید می‌شود.
 2. این مجتمع بعد از پایان دوره پشتیبانی آموزشی به صورت رایگان دارد ومتخصص‌ها پاسخگوی تمامی سوال‌ها از جانب کارآموز‌ هستند.
 3. زمان کلاس‌ها مناسب است و بر اساس زمان کار آموزمی‌باشد حتی اگر این زمان در روز‌های تعطیل باشد.
 4. این مجتمع دارای کارگاه‌های کاملا مجهز و مناسب برای برگزاری کلاس‌ها به صورت عملی می‌باشد.
 5. مجتمع آموزشی فنی سازان دارای مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای می‌باشد.

توجه داشته باشید که برای یادگیری کامل باید دوره‌ها را به صورت کامل گذرانده باشید.

برای یادگیری تعمیرات موبایل قرار نیست کار سختی را انجام دهید و می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزش تعمیرات موبایل، مدرک آن را دریافت کنید. توجه داشته باشید که صرفا با داشتن این مدرک شما یک تعمیرکار حرفه‌ای نخواهید شد بلکه باید با تمرین و تکرار تجربه کسب کنید که بتوانید به راحتی کار تعمیرات موبایل را انجام دهید.

توجه داشته باشید که علاوه بر آموزش دوره‌ی تعمیرات موبایل، باید دانش و اطلاعات خود را در زمینه  موبایل کامل کنید.

داشتن تعهد در کار، متخصص بودن در انجام کار و ارزش قائل شدن برای مشتری‌ها چند مورد از عوامل مهم در کار تعمیرات موبایل است.

انواع تعمیرات موبایل:

تعمیرات موبایل دو نوع می‌باشد و شامل دو قسمت سخت افزار و نرم افزار است که توضیح آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

تعمیرکارانی که به تعمیر سخت افزار موبایل می‌پردازند معمولا درآمد بیشتری دارند و البته کار آن‌ها ریسک بالاتری دارد. به صورت کلی درآمد تعمیرات موبایل قسمت در سخت افزار و نرم افزار با توجه به تجربه و سابقه‌ی کاری تعمیرکاران مربوطه مشخص می‌شود.

برای یادگیری تعمیر در بخش نرم افزار موبایل باید دارای اطلاعاتی در مورد کامپیوتر و زبان باشید و توجه کنید که اطلاعات مربوط به این زمینه را باید همیشه به روز رسانی کنید زیرا خیلی سریع به روز می‌شوند. برای تعمیرات موبایل مربوط به بخش نرم افزار نیاز به وسیله‌ی خاصی ندارید و با داشتن یک کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به اینترنت و کابل برای متصل کردن گوشی می‌توانید مشکلات گوشی‌ مورد نظر را به راحتی حل کنید.

برخی از مشکلات مربوط به بخش نرم افزار: هنگ کردن گوشی، گرم شدن زیاد گوشی، کم شدن سرعت گوشی و دیر اجرا شدن برنامه‌ها، باز نشدن برنامه‌ها و …

تعمیرات موبایل مربوط به قسمت سخت افزار بیشتر نیاز به قطعات موبایل و همینطور وسایلی برای تعمیر دارد. دانستنی‌ها در این قسمت مانند قسمت نرم افزار به سرعت نیاز به به روز رسانی ندارند.

برخی از مشکلات مربوط به بخش سخت افزار: شکستن سوکت شارژر، شکستن ال سی دی، خراب شدن آی سی بلوتوث، مشکلات مربوط به آنتن گوشی و …

 

وسایل تعمیر موبایل:

وسایلی که برای تعمیر سخت افزار موبایل مورد نیاز می‌باشد به شرح زیر است:

 1. لوپ:

این دستگاه شباهت زیادی به میکروسکوپ دارد و یکی از وسایل مهم و ضروری برای تعمیر سخت افزار گوشی به شمار می‌رود. از دستگاه لوپ برای دیدن برد گوشی با زوم بالا استفاده می‌کنند. معمولا در اکثر مغازه‌های مربوط به تعمیرات موبایل یک دستگاه لوپ وجود دارد.

لوپ‌ها دو نوع دارند: آنالوگ و دیجیتال

معمولا لوپ‌های دیجیتال تاخیر زمانی دارند برای خرید لوپ سعی کنید لوپ آنالوگ را تهیه کنید .

 

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

لوپ

 

 1. هویه هوای گرم:

این دستگاه  که به آن هیتر و بلوور هم گفته می‌شود برای تعمیرات موبایل بخش سخت افزار مورد نیاز است که به صورت زیر عمل می‌کند:

در داخل دستگاه یک فن تعبیه شده است که باد تولید می‌کند، یک المنت در قسمت دسته‌ی دستگاه وجود دارد که کار آن تبدیل باد سرد به باد داغ می‌باشد. توجه داشته باشید که شدت باد و دما را می‌توانید تنظیم کنید.

 

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

هویه هوای گرم

 

 

هنگام خرید هویه به چند نکته توجه داشته باشید :

– همراه با خرید هویه چند عدد سری در اندازه‌های ریز و درشت هم تهیه کنید سری ها را می‌توانید عوض کنید  و با توجه به کاری که قرار است انجام دهید سری مناسب را انتخاب کنید. به طور مثال برای برداشتن ic  از سری استفاده کنید که اندازه‌ی ic باشد .

– دمای این دستگاه از 100 درجه تا 480 درجه تنظیم می‌شود البته در برخی مدل‌ها تا 800 درجه هم می‌توان آن را تنظیم کرد و بستگی به مدل آن دارد. شما می‌توانید هنگام خرید به بازه‌ی دمایی هیتر توجه داشته باشید.

– برخی از هیتر ها همراه با هویه هستند و آن دستگاه هم هویه است و هم هیتراما برخی دیگر از آن‌ها فقط هیتر هستند و همراه با آن هویه وجود ندارد. توجه به این نکته هم هنگام خرید مهم می‌باشد که بتوانید هیتر مناسب با کار خود را تهیه نمایید.

وجود هیتر در تعمیرات موبایل ضروری می‌باشد و از آن برای کارهای زیادی مانند: عوض کردن سوکت شارژر، جدا کردن تاچ، عوض کردن قطعات خراب و …

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

نحوه استفاده از هیتر

 

 

 1. منبع تغذیه DC:

همانطور که نامش پیداست برای تغذیه و شارژ کردن از این دستگاه استفاده می‌شود. عملکرد آن شبیه به باتری است. برای تست جریان کشی گوشی‌هایی که خاموش شده‌اند یا آب خورده‌اند نیز از این منبع تغذیه استفاده می‌شود.

دارای دو نوع آنالوگ و دیجیتال می‌باشد که نوع دیجیتال آن کاربرد بیشتری دارد. توجه داشته باشید که قیمت این دستگاه به دقت و توان آن بستگی دارد که هر چقدر بالاتر باشند قیمت دستگاه هم بالاتر خواهد بود.

منبع تغذیه‌ی مناسب جهت تعمیرات موبایل یک منبع با ولتاژ 15 ولت و جریان 2 آمپر می‌باشد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

منبع تغذیه DC

 

 1. مالتی‌متر:

به این دستگاه مولتی متر و اهم متر هم می‌گویند. برای تعمیرات موبایل به یک مولتی متر معمولی نیاز دارید. این دستگاه کاربرد های زیادی دارد مانند: تست کردن قطعات، تست کردن مسیر‌های موبایل، ولتاژ گیری باتری و برخی از قطعات تلفن همراه و …

دارای دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند که معمولا مالتی‌متر دیجیتال کاربرد بیشتری دارد.

مالتی‌متر دیجیتال هم در دو نوع اتو رنج و رنج دستی وجود دارد که نوع اتو رنج آن بهتر است.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

 

مالتی متر

 

 1. هویه SMD دوبل:

در تعمیرات موبایل از این وسیله برای برداشتن قطعه‌های ریزی مانند: سلف، دیود، خازن و مقاومت استفاده می‌شود. اگر به این هویه دقت کنید متوجه خواهید شد که کارکرد آن شبیه به دو هویه‌ی قلمی می‌باشد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

هویه SMD  دوبل

 

 1. هویه قلمی:

برای تعمیرات موبایل به دو نوع هویه قلمی نیاز دارید: هویه قلمی معمولی و هویه قلمی که قابل تنظیم است.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

هویه قلمی

 

از هویه معمولی برای لحیم کردن پایه‌های نگهدارنده سوکت شارژر و … استفاده می‌شود و از هویه قابل تنظیم برای لحیم کردن قطعات ظریف و ریز استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که از پایه‌ای که انتهای آن باز باشد برای نگهداری هویه استفاده کنید زیرا اگر انتهای آن بسته باشد ممکن است نوک هویه بشکند. نوک هویه بسیار مهم است و می‌توانید آن را به صورت جداگانه هم تهیه کنید که به دو شکل سر صاف و سر کج هستند و دارای ضخامت‌های مختلفی هستند. فراموش نکنید که هویه‌ها هم در تعمیرات موبایل نقش زیادی را ایفا می‌کنند.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

پایه نگهداری هویه

 

 1. آچار یا پیچ گوشتی:

برای اینکه کار تعمیرات موبایل را شروع کنید ابتدا باید آن را باز کنید. باز کردن گوشی‌ها توسط پیچ گوشتی های مخصوص انجام می‌شود معمولا از پیچ گوشتی‌های آهنربایی استفاده  می‌شود. چند نمونه از پیچ گوشتی‌های کاربردی در تعمیرات موبایل به شرح زیر می‌باشد:

آچار آیفون: برای باز کردن پیچ‌های ریز در قسمت پایینی گوشی آیفون بکار می‌رود.

آچار 4 سو: یکی از کاربردی‌ترین آچارها در تعمیرات موبایل می‌باشد و بدون آن هیچ گوشی را نمی‌توانید کاملا باز کنید. آچارهای دیگری هم وجود دارند که برای باز کردن گوشی‌های مختلف به شما کمک می‌کنند و وجود آنها در هر مغازه‌ی تعمیرات موبایل الزامی می‌باشد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

پیچ گوشتی

 

 1. دستگاه جدا کننده گلس از تاچ و نمایشگر:

توجه داشته باشید که منظور از گلس در این قسمت گلس‌هایی که خودتان به راحتی می‌توانید جدا کنید نیست. این دستگاه برای گوشی‌های با صفحه نمایش تخت استفاده می‌شود. این دستگاه با گرم کردن گوشی در دمای 80 تا 100 درجه سانتی گراد باعث جدا شدن گلس می‌شود. باد گرم به وسیله‌ی حفره‌های موجود روی دستگاه بیرون می‌آید و این گرما به راحتی قابل تنظیم کردن است.

آشنایی با تعمیرات موبایل

دستگاه جدا کننده گلس از تاچ و نمایشگر

 

دستگاه دیگری هم وجود دارد که برای گوشی‌هایی با صفحه نمایش غیرتخت استفاده می‌شود . این دستگاه با روش فریز کردن گلس را جدا می‌کند. تاچ و نمایشگر را جدا کنید و داخل دستگاه قرار دهید. دما در این دستگاه بسیار کاهش پیدا می‌کند تا جایی که با یخ زدن تاچ و نمایشگر، چسبی که گلس دارد خاصیت خود را از دست می دهد و به راحتی جدا می‌شود بدون اینکه نمایشگر آسیب ببیند و بشکند. این دستگاه هم در تعمیرات موبایل و برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 1. دستگاه لمینت گلس:

از این دستگاه برای چسباندن گلس و پرس کردن استفاده می‌شود. این دستگاه شامل دو قسمت است: قسمتی که برای چسباندن گلس و پرس کردن می‌باشد و قسمت بعدی هم برای از بین بردن حباب‌هایی است که ممکن است در زیر گلس ایجاد شود. با ایجاد محیط خلا  و تخلیه کردن هوا به طور کامل حباب‌های زیر گلس را از بین می‌برد.

آشنایی با تعمیرات موبایل

دستگاه لمینت گلس

 

وسایلی که گفته شد همگی از وسایل کاربردی و مهم برای تعمیرات موبایل بودند و علاوه بر این مواردی که گفته شد وسایل ریز و درشت دیگری هم وجود دارند  که با تهیه همگی این وسایل و داشتن تجربه و تخصص کافی می‌توانید در کار تعمیرات موبایل موفق باشید.

انواع خرابی‌های موبایل:

معرفی آسیب‌هایی که ممکن است برای گوشی پیش بیاید و راه حل‌های موجود برای آن‌ها:

تلفن‌های همراه همواره در معرض آسیب دیدن و شکستن هستند، هر چقدر هم که از آنها مراقبت کنید ممکن است به صورت ناگهانی آسیب ببیند. اولین اتفاقی که ممکن است به ذهن شما خطور کند افتادن گوشی و شکستن آن است که جز رایج‌ترین آسیب‌ها برای تلفن‌های همراه می‌باشد.

ابتدا باید تشخیص دهید که شکستگی مربوط به کدام یک از قسمت‌های گوشی یعنی: تاچ ، گلس یا ال سی دی گوشی می‌باشد.

 1. شکستن گلس:

بهترین اتفاق ممکن شکستن گلس گوشی می‌باشد که به راحتی قابل تعویض می‌باشد، نیازی به تعمیرات موبایل و باز کردن آن ندارد و هزینه‌ی کمی دارد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

تعویض گلس گوشی

دقت داشته باشید که بعد از شکستن گلس شما همواره می‌توانید با گوشی خود کار کنید زیرا تاچ گوشی فعال است.

 1. شکستن تاچ:

اگر تاچ تلفن همراه که به آن صفحه لمسی یا دیجیتایزر هم گفته می‌شود آسیب ببیند و بشکند، دیگر نمیتوانید از عملکرد لمسی استفاده کنید. در این حالت ممکن است صفحه نمایش گوشی روشن باشد و دیده شود اما با لمس کردن صفحه هیچ واکنشی نمی‌بینید. برای تعمیر تاچ تلفن همراه خود به تعمیرات موبایل مراجعه کنید این کار هزینه بر خواهد بود و نیازمند باز کردن گوشی خواهد بود.

 1. شکستن ال سی دی:

در این حالت صفحه تلفن همراه شما دارای لکه‌های تیره و ترک‌هایی می‌باشد که تمام صفحه را در برگرفته است. اگر تصاویری هم بر روی صفحه بتوانید ببینید به صورت تار خواهد بود. باید با مراجعه به محل انجام تعمیرات موبایل برای تعمیر ال سی دی گوشی خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که تاچ و ال سی دی گوشی به یکدیگر چسبیده‌اند و در صورت آسیب دیدن هر کدام از آنها باید گوشی شما باز شود و هزینه‌ی زیادی را باید بپردازید.

بهتر است مراقب گوشی خود مخصوصا صفحه نمایش آن باشید و با خرید محافظ‌های مخصوص و محکم برای صفحه نمایش گوشی خود، آن را از آسیب‌های ممکن دور سازید.

تمام کار‌های تعمیرات موبایل که گفته شد را می‌توانید خودتان انجام دهید فقط کافیست با یادگیری تعمیرات موبایل در مجتمع آموزشی فنی سازان و خرید وسایل مورد نیاز شروع به کار کنید.

ساخت ال سی دی:

تاچ و ال سی دی تلفن همراه همواره از گران‌ترین اجزای موبایل هستند زیرا ظرافت زیادی دارد و قطعات مورد نیازی که در ساخت ال سی دی از آن‌ها استفاده می‌شود گران هستند.

قطعات اصلی ال سی دی: چراغ‌های ال سی دی، صفحه ال سی دی، قاب ال سی دی، گلس و صفحه لمسی

این 5 قطعه بسیار ظریف روی هم پرس می‌شوند و حاصل آن یک ال سی دی کاملا باریک می‌شود. برای عوض کردن ال سی دی هزینه‌ی بسیار زیادی را باید پرداخت کنید.

تعمیر ال سی دی:

با توجه به اینکه تعویض ال سی دی هزینه‌ی زیادی دارد می‌توانید با مراجعه به محل تعمیرات موبایل آن را تعمیر کنید و در هزینه‌ها بسیار صرفه جویی کنید. توجه داشته باشید که دلیلی که باعث آسیب دیدن ال سی دی شده است بسیار مهم است. به طور مثال ضربه خوردن و آب خوردن ال سی دی دو مورد از مهم‌ترین دلایل آسیب ال سی دی هستند.

چند مورد از حالت‌های خرابی ال سی دی و راه حل آن‌ها:

 1. اگر بعد از روشن کردن تلفن همراه روی صفحه نمایش آن خطی ایجاد شود: این مشکل به دلیل ضربه شدید به صفحه نمایش به وجود آمده است و باید با مراجعه به محل‌های تعمیرات موبایل، ال سی دی گوشی را تعویض کنید.
 2. اگر بعد از روشن کردن تلفن همراه صفحه سفیدی را مشاهده کردید: برای حل این مشکل باید تلفن همراه خود را فلش کنید. اگر بعد از فلش کردن مشکل حل نشد باید ال سی دی آن را تعویض کنید. با آموزش دیدن در مورد فلش کردن گوشی‌ها، به تنهایی و بدون نیاز به مراکز تعمیرات موبایل هم می‌توانید این کار را انجام دهید.
 3. اگر بعضی اوقات هنگام کار کردن با تلفن همراه، صفحه‌ی لمسی گوشی کار نکند: برای رفع این مشکل تلفن همراه خود را مجدد راه اندازی کنید به این صورت که دکمه‌ی پاور گوشی را به مدت 10 ثانیه نگه دارید که تلفن همراه خاموش شود. سپس 1 یا 2 دقیقه بعد آن را روشن کنید.
 4. در صورت روشن نشدن تلفن همراه: ای مشکل به ال سی دی و صفحه لمسی مربوط نمی‌باشد بهتر است با مراجعه به مراکز تعمیرات موبایل برای حل این مشکل اقدام کنید.
 5. اگر صفحه نمایش روشن شود و دارای نور باشد اما چیزی را نشان ندهد: ابتدا باید نور پشت صفحه را چک کنید، به وسیله‌ی شکافی که پشت تلفن همراه وجود دارد چراغ پشت صفحه را نگاه کنید. در صورتی که این چراغ روشن بود یعنی چراغ پشت صفحه سالم است و مشکل از ال سی دی می‌باشد. با مراجعه به مراکز تعمیرات موبایل باید ال سی دی گوشی را تعمیر کنید.
 6. اگر تلفن همراه شما با تاخیر روشن شود: این اتفاق به دلیل مشکل در منبع تغذیه می‌باشد و به راحتی و توسط تعمیرکار در مرکز تعمیرات موبایل مشکل حل می‌شود.
 7. اگر صفحه نمایش تلفن همراه شما به وسیله‌ی مواد تیز دچار آسیب شد: تنها راه حل ممکن تعویض ال سی دی گوشی می‌باشد و باید به محل تعمیرات موبایل مراجعه کنید.
 8. اگر خط‌های عمودی یا افقی بر روی صفحه نمایش ظاهر شدند: احتمال خیلی زیاد این مشکل مربوط به ال سی دی می‌باشد و برای رفع آن باید ال سی دی را تعمیر کنید.
 9. اگر آب بر روی صفحه وجود داشته باشد: باید سریعا تلفن همراه خود را خاموش کنید زیرا ال سی دی‌های تلفن همراه بسیار به آب حساس هستند. بهتر است تلفن همراه را به مراکز تعمیرات موبایل برده و مشکل آن را رفع کنید.
 10. اگر روشنایی صفحه کم شود: مشکل نور پس زمینه می‌باشد و باید این مشکل را برطرف کنید.

آموزش تعمیر ال سی دی:

شما می‌توانید ال سی دی گوشی خود را تعمیر کنید فقط کافیست نحوه‌ی کار آن را به طریق زیر انجام دهید:

در ابتدا ال سی دی مربوط به مدل گوشی خود یا اجزایی از ال سی دی که نیاز به تعمیر دارند را از بیرون خریداری نمایید. ابزاری که برای این کار نیاز دارید فقط شامل یک پیچ گوشتی و یک کارت بازی از جنس پلاستیک یا چیز نازکی مانند آن می‌شود.

 1. به وسیله‌ی پیچ گوشتی و فلاپ صفحه پشت گوشی را جدا کنید.
 2. به وسیله‌ی فلاپ پلاستیکی تلفن همراه خود را باز کنید، با پیدا کردن یک سوراخ کوچک در طرفین گوشی و فشار دادن فلاپ این کار را انجام دهید.
 3. باتری گوشی و کابل صفحه‌ی لمسی را جدا کنید و سعی کنید که جای آن‌ها را به خاطر داشته باشید.
 4. این مرحله کمی سخت می‌باشد و برای انجام آن بهتر است که دوره‌ی تعمیرات موبایل را گذرانده باشید که بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. در این مرحله باید شیشه شکسته را بردارید. توجه داشته باشید که شیشه به وسیله‌ی دو عدد نوار جانبی به گوشی متصل است.

برای جدا کردن نوار و شیشه از گوشی می‌توانید از کارت بازی پلاستیک استفاده کنید. ابتدا کارت را در گوشه قسمت پایین گوشی وارد کنید و به سمت داخل آن فشار آورید. با دقت و حوصله این کار را انجام دهید تا زمانی که نوار‌ها جدا شوند. توجه داشته باشید که برای برداشتن نوار قدیمی از گوشه‌ی کنار تلفن همراه شروع کنید. با این کار شیشه‌ی جدیدی که قرار است قرار دهید به صورت منظم روی گوشی قرار می‌گیرد.

 1. در این مرحله باید شیشه‌ی جدید ال سی دی را وارد کنید. قبل از شروع به کار کاور محافظ را جدا کنید. قبل از اینکه شروع به فشار دادن شیشه بر روی گوشی کنید، کابل و باتری را در جای خود قرار دهید.
 2. قطعات تلفن همراه را مانند اول سر جای خود قرار دهید و پیچ‌ها را ببندید. با آموزش این قسمت از تعمیرات موبایل به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید بدون اینکه هزینه‌ی اضافی برای این کار پرداخت کنید.

آموزش الکترونیک موبایل:

برای تعمیر گوشی باید قطعات موجود روی برد موبایل را به خوبی بشناسید و بدانید که اجزای این قطعه‌ها متعلق به چه کمپانی هستند و به تنهایی چه کارهایی را انجام می‌دهند. دانستن این نکات در تعمیرات موبایل الزامی می‌باشد.

برد تلفن همراه هم مانند دیگر برد‌های لوازم الکتریکی از قطعات SMD ساخته شده است.

برای یادگیری تعمیرات موبایل باید در مورد خیلی از قطعات اطلاعات و شناخت کافی داشته باشید. به طور مثال قطعاتی مانند: مقاومت، خازن، سلف، ترانزیستور و دیود که قطعات ریز و مهمی هستند.

بیشترین کار روی برد را آی سی‌ها انجام می‌دهند. آی سی‌ها از تعداد زیادی ترانزیستور و قطعه ساخته شده‌اند.

برای یادگیری عیب یابی تخصصی برد تلفن همراه بهتر است که در مورد شناخت قطعات SMD وic  ها آموزش‌های لازم را ببینید و به خوبی به خاطر بسپارید و دقت داشته باشید که این دو با یکدیگر ارتباط دارند و در صورتی که روی برد نقصی به وجود آید باید از طریق این دو به ایراد به وجود آمده برسیم.

قطعات اصلی تشکیل دهنده‌ی موبایل:

برای کار تعمیرات موبایل شناختن کامل قطعات موبایل یکی از کار‌های ضروری به شمار می‌آید.

1.صفحه نمایش:

صفحه نمایش تلفن‌های همراه دارای دو نوع LCD و LED می‌باشد که به توضیح و مقایسه‌ی آن‌ها می‌پردازیم:

– در صفحه نمایش ال سی دی نور توسط خود صفحه تولید نمی‌شود بلکه به وسیله‌ی قطبنده‌ها تابیده می‌شود و از چند فیلتر عبور می‌کند و برخی از آن‌ها قابل مشاهده می‌باشد.

– در صفحه نمایش ال ای دی خود صفحه نمایش به تولید نور و رنگ‌ها می‌پردازد. دیود‌ها یا همان ال ای دی تمام پیکسل‌های موجود را انتشار می‌دهند و می‌توانند به راحتی رنگ‌های سبز، آبی و قرمز را تولید کنند.

 1. باتری:

در باتری‌ تلفن همراه از تکنولوژی لیتیوم یونی استفاده شده است. باتری در برخی گوشی‌ها به صورت قابل تعویض و در برخی دیگر به صورت داخلی استفاده شده است. باتری یکی از مهم‌ترین اجزای گوشی می‌باشد. در نگهداری از آن بسیار دقت کنید.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

باتری

 

 1. سیستم SOC:

SOC یک آی سی می‌باشد که قطعات یک سیستم الکتریکی را روی یک قطعه به خوبی قرار داده است. یکی از مهم‌ترین اجزای داخلی تلفن همراه می‌باشد و از پردازنده هم فراتر رفته است.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

سیستم SOC

 

 

 1. حافظه:

حافظه‌ی گوشی یک فضا برای ذخیره سازی می‌باشد که در تمام گوشی‌ها وجود دارد. گوشی‌ها بدون استفاده از RAM و حافظه سیستم نمی‌توانند کار کنند و وجود این حافظه ضروری می‌باشد. حافظه‌های داخلی از 32 گیگابایت وجود دارند و در برخی مدل‌ها به بالای 256 گیگابایت هم می‌رسند.

توجه داشته باشید که فضای ذخیره سازی که برای گوشی شما تعریف شده است با چیزی که روی گوشی می‌بینید یکی نیست این به دلیل سیستم عامل گوشی شما و اپلیکیشن‌هایی می‌باشد که از قبل نصب شده‌اند و قسمتی از فضای ذخیره سازی گوشی شما را اشغال کرده‌اند . این فضای اشغال شده با توجه به نوع گوشی‌ها متفاوت می‌باشد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

حافظه و فضای ذخیره سازی

 

 1. مودم‌ها:

گوشی‌ها برای دریافت و ارسال پیام‌ها به قطعات ارتباطی نیاز دارند. مودم یکی از قطعات ارتباطی می‌باشد که درگوشی‌ها وجود دارد. تولید کنندگان همواره در تلاش هستند که سریع‌ترین مودم موجود را به وجود آورند که امروزه مودم‌های  LTE و CAT سریع‌ترین و قوی‌ترین مودم‌های موجود هستند که کارهای ارتباطی کاربران را بسیار راحت کرده‌اند و با داشتن این سرعت می‌توانند همواره در کارها پیشرو باشند. باید بدانید که گوشی که در دست دارید می‌تواند این سطح از سرعت را پشتیبانی کند که بتوانید از آن استفاده کنید یا خیر. البته فراموش نشود که شرکت‌های سازنده‌ی تلفن‌های همراه همواره تمام تلاش خود را بکار می‌گیرند که بهترین و پرسرعت‌ترین قطعات را تولید کنند. برای تعمیرات موبایل آشنایی کامل با انواع مودم‌ها و طرز کار آن‌ها ضروری می‌باشد.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

مودم

 1. دوربین:

امروزه همه‌ی گوشی‌های هوشمند دارای دوربین عقب و جلو هستند. دوربین عقب معمولا تعداد مگاپیکسل آن بیشتر از دوربین جلو می باشد. دوربین جلو را با نام‌های سلفی و ثانویه هم می‌شناسند.

دوربین موجود در گوشی‌های هوشمند از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

– سنسور: که کار آن تشخیص نور می‌باشد.

– لنز: نور از طریق لنز می‌آید.

– پردازنده تصویر: کار آن پردازش تصویر می‌باشد.

معمولا قبل از خرید گوشی به تعداد مگاپیکسل آن توجه می‌کنند و به عنوان یک عامل مهم برای خرید گوشی به آن دقت می‌کنند. توجه داشته باشید که سنسور دوربین عامل محدود کننده‌ی مهمی می‌باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد. بعد از اینکه نور به وسیله‌ی لنز‌ها عبور می‌کند باید توجه داشت که سنسور چقدر حساسیت دارد. با توجه به کوچک بودن اندازه سنسور‌ها، معمولا در مکان‌هایی که نور کمی دارند کیفیت عکس و فیلم‌هایی که توسط گوشی گرفته می‌شوند پایین است. تولید کنندگان سنسور تلفن همراه همواره روی این قسمت کار می‌کنند که بتوانند این مشکل را حل کنند.

توجه به دوربین‌های گوشی‌های مختلف هم یکی از نکات مهم در تعمیرات موبایل است که باید به آن توجه شود.

 

آشنایی با تعمیرات موبایل

دوربین‌های گوشی

 

 1. سنسور‌ها:

در تلفن‌های همراه 5 سنسور اصلی وجود دارد که برای ارائه‌ی قابلیت‌های دستگاه هوشمند لمسی می‌باشند و به شرح زیر هستند:

– سنسور شتاب سنج: جهت و حرکت کردن گوشی را تشخیص می‌دهدو به وسیله‌ی اپلیکیشن‌ها از آن استفاده می‌شود. به عنوان مثال تکان دادن گوشی برای عوض کردن موزیک توسط این سنسور انجام می‌شود.

– سنسور ژیروسکوپ: همراه با سنسور شتاب سنج و برای تشخیص چرخیدن موبایل کار می‌کند. به طور مثال کج کردن گوشی هنگام بازی کردن توسط این سنسور انجام می‌شود.

– سنسور قطب نمای دیجیتال: برای پیدا کردن جهت‌ها از آن استفاده می‌شود. در نقشه و برای راه‌ یابی کاربرد فراوانی دارد.

– سنسور نور محیط: این سنسور می‌باشد که به صورت خودکار روشنایی صفحه نمایش گوشی شما را با توجه به نوری که در اطراف وجود دارد تنظیم می‌کند و کمک زیادی به افزایش عمر باتری شما می‌کند.

– سنسور مجاورت: هنگامی که مشغول مکالمه تلفنی هستید اگر تلفن همراه را به گوش خود نزدیک کنید، صفحه تلفن همراه به صورت خودکار قفل می‌شود که به صورت ناخواسته با برخورد به گوش و صورت شما دستورات خاصی اجرا نشود.